Teplický okresní soud ve čtvrtek potrestal podmíněnými tresty tři bývalé policisty za braní úplatků a zneužití pravomoci. Trest 18 měsíců s odkladem na dva roky dostal Adam Řebíček, bratr bývalého ministra dopravy Aleše Řebíčka. Stejný soud dvakrát všechny tři zprostil viny, oba rozsudky zrušil Krajský soud v Ústí nad Labem. Čtvrteční rozsudek není pravomocný.

Roman Majerník, Adam Řebíček a Radek Turišin pracovali u teplické hospodářské kriminálky a podle obžaloby poskytovali za úplatu informace a nabízeli zastavení vyšetřovaných kauz. Impulz k vyšetřování dal někdejší majitel autobazaru AutoHypo Michal Bartes.

Podle soudu bývalí policisté opakovaně převzali od Bartese peníze za to, že zastaví jeho stíhání za podvody. Bartes před lety médiím řekl, že z něj policisté dostali na úplatcích zhruba dva miliony korun. Údajně poškozený podnikatel byl sám opakovaně odsouzen, mimo jiné pro úvěrové podvody.

Řebíček by měl podle rozsudku také zaplatit pokutu 250 000 korun. Majerník a Turišin dostali dvouleté tresty s odkladem na 3,5 roku a pět let a statisícové pokuty. Podnikateli Bartesovi mají všichni dohromady navíc nahradit škodu půl milionu korun.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Soud bývalé policisty dvakrát obžaloby zprostil kvůli nedostatečným a nejednoznačným důkazům. Druhý verdikt krajský soud zrušil letos s tím, že Okresní soud v Teplicích se dostatečně nevypořádal s důkazy.

U čtvrtečního jednání nové důkazy, včetně těch, které žádal krajský soud, nezazněly. Proč soud rozhodl opačně, soudce při vynesení rozsudku nezdůvodnil. "Všechno bude obsaženo v písemném odůvodnění rozsudku. Pokud se týká uložených trestů, jsou ukládány s ohledem na to, jakou trestní minulost za sebou obžalovaní měli, soud zohlednil i časový odstup od spáchání trestné činnosti po projednání věci soudem," řekl Ferenc. Majerník a Turišin už byli v jiné kauze za úplatky odsouzeni dřív. Oba soud potrestal podmíněnými tresty a pokutou.

Obžalovaní rozsudek nekomentovali, Řebíčkova obhájce Eduarda Brunu odlišný verdikt překvapil "Bez dalších důkazů vztahujících se k meritu věci bylo rozhodnuto jinak. Kdyby tady byl proveden jeden důkaz, třeba další svědek, o kterého by se dalo opřít nové rozhodnutí, tak bych tomu rozuměl. Já tomu nerozumím," řekl Bruna. Řebíček a Majerník se namístě odvolali, státní zástupce a Turišin si ponechali lhůtu. O kauze tak bude znovu rozhodovat krajský soud.

Adam Řebíček byl v posledních letech finanční ředitel fotbalového klubu SK Slavia Praha, který vlastnil jeho bratr Aleš. Ten byl ministrem dopravy ve vládě Mirka Topolánka, tedy v letech 2006 až 2009. V roce 2006 nastoupil Adam Řebíček do polostátní firmy ČEZ, o rok později se dostal do dozorčí rady jejích dvou dceřiných firem a ještě před koncem bratrova ministerského působení přešel do státní Správy železniční dopravní cesty.

Související