Padesátka českých policistů ve čtvrtek odjela do Maďarska, kde budou pomáhat střežit schengenské hranice. V Maďarsku by měli být zhruba měsíc. Kolona vyjela ze dvora Policejní akademie v Praze 4-Lhotce, kde se s nimi rozloučili i ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a policejní prezident Tomáš Tuhý. Mise vyjde českou stranu zhruba na deset milionů korun. V pondělí by pak měla vláda rozhodnout o možném vyslání další dvacítky policistů do Slovinska.

Na misi se přihlásilo 400 policistů z celé České republiky, ze kterých byla vybrána konečná padesátka. "Jeden z požadavků byla samozřejmě jazyková vybavenost, také zkušenosti s mezinárodní problematikou. Ti policisté dnes jedou v podstatě do neznáma, protože to je první mise tohoto typu," řekl Tuhý.

Ostrý nástup do služby začne policistům v pátek 30. října. "V jednotce jsou zastoupeni policisté z pořádkové, dopravní a cizinecké policie, ale také policisté ze služby kriminální policie a vyšetřování. Máme zde specialisty na vyhledávání a ověřování dokladů, máme v jednotce i mediky," řekl velitel jednotky Marek Hruška.

Policisté budou hranice střežit ve třech lokalitách a budou hlídkovat společně s maďarským vojákem a policistou. Čeští policisté pak budou podřízeni velení maďarských kolegů. "Jejich úkolem je ochrana veřejného pořádku a ochrana státní hranice. My budeme samozřejmě jen doprovodným efektem pro celou ochranu, vše bude probíhat v koordinaci maďarských policistů," řekl Tuhý. Konkrétně budou policisté v oblasti nedaleko města Szeged.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Příští týden v pondělí by pak vláda měla projednat a schválit vyslání dvacítky policistů také do Slovinska. "Rozhodli jsme se na základě bilaterální dohody se Slovinskem vyslat dvacet policistů. Měli by tam působit, z mého pohledu, ne déle než do konce roku, ale uvidíme, jak se bude situace vyvíjet. Daleko lepší je chránit slovinskou hranici než stavět mezi Slovinskem a Rakouskem plot," řekl ministr Chovanec.

V Maďarsku působí přes dvě desítky českých vojáků. Jde zejména o řidiče a obsluhu techniky. Maďarské armádě pomáhají při převozu materiálu nebo při budování plotu díky zemnímu stroji, který je vybaven vrtákem a sbíječkou.

Maďarsko je s Řeckem a Itálií hlavní vstupní branou, kudy uprchlíci proudí do EU. Podle odhadů ze začátku října přes maďarské území letos prošlo přes 330 000 migrantů a další přicházejí. Nejprve vlna uprchlíků směřovala do Maďarska ze Srbska, ale poté co Budapešť hranice se Srbskem v polovině září plotem a zpřísněním právních předpisů pro migranty prakticky uzavřela, se proud běženců obrátil do Chorvatska. V minulém týdnu Maďarsko uzavřelo i zelené hranice s Chorvatskem a proud uprchlíků se obrátil do Slovinska.