Krajský soud v Ostravě bude rozhodovat o tom, zda dokumenty zajištěné při domovních prohlídkách u exministra Ivana Langera bude možné použít jako důkazní materiál v olomoucké kauze údajné korupce. O vydání dokumentů, které jsou po prohlídkách v úschově České advokátní komory (ČAK), požádala policie těsně před koncem patnáctidenní lhůty. Napsaly to server Česká-justice.cz a deník Právo. Langer v kauze obviněn nebyl.

Policie v první polovině října při prohlídkách u Langera v bytě za přítomnosti dvou zástupců advokátní komory zajistila některé písemnosti, které souvisejí s jeho advokátní činností.

Zástupci ČAK proto v souladu se zákonem na místě odmítli vydat souhlas s jejich zabavením. Podle stanoviska Nejvyššího soudu ČR se totiž nově za místo pro výkon advokacie považuje i advokátův byt, nasvědčují-li tomu důvodné okolnosti, píše server.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Podle Langerova obhájce Tomáše Sokola přišla policie s přesným seznamem dokumentů, které požaduje vydat. "Ať již bude rozhodnutí (soudu) jakékoli, ČAK se mu samozřejmě podřídí," řekla serveru mluvčí komory Iva Chaloupková.

Langer nepatří mezi čtyři obviněné v olomoucké kauze, kterou policie vyšetřuje pod označením Vidkun.

Obvinění z trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku či z podplácení v kauze čelí hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil (ČSSD), olomoucký šéf odboru hospodářské kriminality Radek Petrůj, náměstek ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství Karel Kadlec a podnikatel Ivan Kyselý, který je Langerovým přítelem. Rozbořil je jako jediný stíhán na svobodě, zbylé tři soud poslal do vazby. Vedení ČSSD Rozbořila kvůli jeho obvinění vyzvalo k odstoupení z funkce.