Armáda chce příští rok vyčlenit více vojáků pro případné alianční operace Sil rychlé reakce NATO (NATO Response Force, NRF). Oproti původnímu plánu například Česko určí pro vznikající Síly velmi rychlé reakce 100 lidí a transportní vrtulníky. Navýšením se bude v pondělí zabývat vláda, informoval v pátek mluvčí ministerstva obrany Petr Medek.

"Ministerstvo obrany materiál předkládá kvůli změnám v rozsahu vyčlenění prostředků pro operace Sil rychlé reakce NATO. Důvodem je celková revize konceptu NRF," uvedl Medek. Podstatnou změnou je podle něj úprava struktury, doby pohotovostí a velikosti původních sil rychlé reakce, a tedy i vojenských příspěvků členských zemí.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Český příspěvek na letošní rok se nemění, zůstává tedy v počtu do 1500 vojáků. V roce 2016 se počet vyčleněných osob má zvýšit z plánovaných 452 na 816.

Na vzniku několikatisícového "hrotového" uskupení sil velmi rychlé reakce, které je součástí sil rychlé reakce NATO, se státy aliance dohodly na summitu v Newportu loni v září. Podnětem k tomu byla ruská anexe Krymu i "hybridní válka", kterou podle západních zemí Moskva vede na východě Ukrajiny. Tyto síly by měly být připraveny k nasazení do dvou dnů.

Související