Do řeckého přístavu Pireus připlulo v uplynulých 24 hodinách z ostrovů v Egejském moři dalších téměř 8700 uprchlíků. Podle agentury DPA o tom v sobotu informovala řecká pobřežní stráž. Tisíce migrantů podle sdělení bavorských úřadů stále proudí také do Německa.

Řecká pobřežní stráž upřesnila, že v sobotu časně ráno v Pireu zakotvily dva trajekty se 2682 lidmi na palubě. Jde o běžence, kteří se předtím dostali na ostrovy Lesbos a Chios. Během pátku bylo na řeckou pevninu přepraveno zhruba 6000 migrantů.

Agentura DPA v této souvislosti s odvoláním na svědky napsala, že běžence odváží autobusy z centra Atén k hranicím na severu země. Část migrantů, pocházejících hlavně ze Sýrie a Afghánistánu, je ale prý převážena už přímo z přístavu v Pireu.

Proud přicházejících uprchlíků podle německých úřadů neochabuje ani na přechodech z Rakouska do Bavorska, zejména v oblasti Pasova. V sobotu časně ráno čekala další asi tisícovka lidí na rakouské straně hranice u přechodů Wegscheid a Simbach am Inn. V pátek prý přišlo do Dolního Bavorska více než 5500 běženců.

Slovinská agentura STA informovala, že ve slovinských přijímacích centrech se v sobotu dopoledne nacházelo 6375 migrantů. Je mezi nimi 1071 osob, které do země přijely ráno z Chorvatska vlakem.

U Lesbosu se potopily dvě lodě s migranty, zachráněných je 35

U řeckého ostrova Lesbos se v sobotu potopily dvě lodě s migranty. Během záchranné akce, která pokračuje, se zatím podařilo z rozbouřených vln dostat 35 lidí. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na řecký státní rozhlas. Podle některých informací na jednom z plavidel mohlo být až 150 uprchlíků.

Starosta Lesbosu Spyros Galinos předtím v sobotním rozhovoru pro list Kathimerini vyzval, aby uprchlíky snažící se dostat do Evropy začaly z Turecka do Řecka přepravovat trajekty. Předešlo by se tak podle něj úmrtím dalších lidí.

Podle statistik Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) od začátku roku se při ilegálních plavbách na nevyhovujících plavidlech v Egejském moři už utopilo 3329 migrantů. To je více než za celý loňský rok, kdy takto zemřelo 3279 lidí. V předešlých dvou dnech přišlo v této oblasti o život 48 běženců, z toho 31 dětí.

Německo uvažuje o tranzitních zónách. Nebo registračních střediscích

Německý vicekancléř a předseda vládní sociální demokracie Sigmar Gabriel v sobotu odmítl zřízení tranzitních zón pro uprchlíky, které prosazují koaliční strany CDU a CSU. Navrhl místo nich vytvoření decentralizovaných registračních středisek. Špičky německé vládní koalice budou o uprchlické krizi jednat v neděli.

Tranzitní zóny by měly vznikat na hranicích po vzoru těch, které už nyní existují na letištích. Žadatelé o azyl bez naděje na úspěch své žádosti by rovnou z nich mohli být posíláni zpět do vlasti. Podle Gabriela však tranzitní zóny nejsou jako "velké vězeňské zóny organizačně uskutečnitelné ani právně představitelné".

Svůj plán registračních středisek označil vicekancléř za "podstatně inteligentnější alternativu". Cílem plánu je prý lepší, kontrolovanější a uspořádanější správa příchodu a registrace žadatelů o azyl. Uprchlíkům, kteří by registraci v těchto střediscích odmítli, by byla poskytována menší podpora a komplikovalo by se jim azylové řízení, píše agentura DPA.