Vláda pošle ještě letos 105 milionů korun na pomoc zemím, které jsou nejvíce postižené migrační krizí. Na svém Twitteru o tom informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Dalších 68 milionů vláda uvolní příští rok. Peníze půjdou zejména do dvou unijních fondů pro Sýrii a pro Afriku. Další část dá Česko na Světový potravinový program (WFP) a Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

"Pomáháme řešit uprchlickou krizi tam, kde vzniká: 105 mil. navíc letos zamíří na Blízký východ a do Afriky, pro potravinový program OSN a UNHCR," napsal Sobotka na svém twitterovém účtu.

Většinu peněz pošle Česko do fondu Madad (arabsky pomoc), který založila loni v prosinci Evropská komise s Itálií. Počátečních 40 milionů eur do fondu vložily EU ze svého rozpočtu a Itálie. Později oznámilo příspěvek pět milionů eur například Německo.

Peníze by měly pomoci dětem v Libanonu, Turecku nebo Jordánsku, kde žijí celkem více než čtyři miliony lidí prchajících před válkou v Sýrii. Fond je určen i pro uprchlíky v Sýrii, Iráku, Egyptě či zemích západního Balkánu.

Druhý evropský fond je určený na pomoc Africe. Česko do něj pošle 0,6 milionu korun. Do WFP, který distribuuje potraviny uprchlíkům, ČR letos přispěje částkou 400 tisíc eur. Dalších 200 tisíc eur chce Česko poskytnout UNHCR, který je hlavním koordinátorem pomoci pro uprchlíky ze Sýrie na Blízkém východě.

Padesát vojáků a dvacet policistů do Slovinska

Vláda také schválila vyslání 20 českých policistů a 50 vojáků do Slovinska, kde budou pomáhat střežit hranice. Slovinsko totiž požádalo českou vládu o pomoc se zvládáním migrace.

Policisté by měli vyjet do týdne, před vánočními svátky by měli být zpět. Jejich mise by měla trvat měsíc až měsíc a půl. "Velet jim bude slovinská strana," uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). 

Vojáci odjedou v půli listopadu, budou mezi nimi ženisté a zdravotníci. Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) budou náklady na měsíční misi přibližně čtyři miliony korun.  Vybavení vojáků je podobné jako u skupiny, která zamířila v půli říjny do Maďarska. Jde především o kamiony a ženijní techniku. Na slovinské hranice se přesune také zdravotnická jednotka.

Náklady na vyslání policistů jsou asi 3,5 milionu korun. Policisté budou pod slovinským velením střežit hranici s Chorvatskem. Podobně jsou už nasazeni v Maďarsku. Stejně jako tam budou i vybaveni.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Při výběru policistů do Slovinska sáhne vnitro mezi dobrovolníky, kteří se přihlásili pro výjezd do Maďarska, ale nedošlo na ně. Padesátka českých policistů odjela do Maďarska kvůli ochraně schengenské hranice minulý čtvrtek. V Maďarsku by měli být zhruba měsíc. Mise vyjde na zhruba deset milionů korun.

Přihlásilo se do ní 400 policistů z celé země, ze kterých byla vybrána konečná padesátka.

Maďarsko je s Řeckem a Itálií hlavní vstupní branou, kudy uprchlíci proudí do EU. Podle odhadů ze začátku října přes maďarské území letos prošlo přes 330 tisíc migrantů a další přicházejí. Nejprve vlna uprchlíků směřovala do Maďarska ze Srbska, ale poté co Budapešť hranice se Srbskem v polovině září plotem prakticky uzavřela, se proud běženců obrátil do Chorvatska. Před dvěma týdny Maďarsko uzavřelo i zelené hranice s Chorvatskem a proud uprchlíků se obrátil do Slovinska.

Související