V Hodoníně se rozpadla koalice složená z hnutí ANO, KSČM a Změny, oznámil ve středu předseda hodonínského ANO Milan Lúčka. Podle něj se bude jednat o nové koalici, která by mohla mít podobu ANO, Změny, ČSSD a uskupení Pozitivně pro Hodonín dohromady s KDU-ČSL. V koalici by však za ANO nebyla exstarostka Milana Grauová ani bývalý místostarosta Vojtěch Salajka, které v úterý odvolalo zastupitelstvo, ani zastupitel Roman Filip, doplnil Lúčka.

Zastupitelé Hodonína v úterý na návrh Strany svobodných občanů hlasovali o odvolání starostky a tří místostarostů. Nakonec skončila ve funkci Grauová, Salajka i místostarosta za KSČM Ján Lahvička. Jediný, koho zastupitelé neodvolali, byl místostarosta Vítězslav Krabička (Změna), který nyní vede radnici. 

Nový starosta se dvěma místostarosty by mohl vzejít z dalšího zasedání zastupitelstva, které se kvůli úternímu přerušení přesunulo na úterý 10. listopadu. "Je ustanoven program, ale očekávám, že tam bude zařazený bod volba starostů a místostarostů," uvedl Krabička, který nemá ambice být starostou. "Mělo by ho mít vítězné hnutí ANO. Chceme situaci zklidnit, aby se nijak nedotkla úřadu a práce úředníků," doplnil Krabička.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podle odvolané Grauové stály za rozpadem koalice a jejím odvoláním problémy uvnitř hnutí ANO. "Roztříštili jsme se a myslím si, že někteří členové měli vyšší ambice, než jakých dosáhli. To je původcem všech problémů," doplnila Grauová. Novým starostou by podle ní mohl být právě Lúčka. "Určitě bychom byli za hnutí ANO rádi, kdyby nám připadla pozice starosty. Zatím je ale vše v jednání," dodal Lúčka.

Komunální volby v Hodoníně vyhrálo hnutí ANO, které získalo osm mandátů mezi 31 zastupiteli. KSČM jich má pět, stejně jako ČSSD. Čtyři mandáty získala Změna, stejně jako Pozitivně pro Hodonín v koalici s lidovci, tři zastupitelé jsou za Nezávislé a dva za Stranu svobodných občanů.

Další rozpad hrozí brněnské koalici složené z hnutí ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a Strany zelených. Důvodem sporů jsou podle lidovecké náměstkyně primátora Kláry Liptákové problémy uvnitř hnutí ANO, které chce odvolat z pozice radního svého člena Tomáše Kratochvíla.

Stejně tak tomu je v Praze. Koaliční krizi zde odstartovalo říjnové jednání zastupitelstva, kdy byli odvoláni čtyři radní, a to i hlasy koalice. Zástupci ANO, ČSSD a Trojkoalice stále jednají o budoucí podobě vedení hlavního města.

Související