Ministr financí Andrej Babiš (ANO) zatím neví, zda mu bude přidělena ochranka, o kterou požádal ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). Babiš to řekl novinářům při příchodu na čtvrteční jednání Poslanecké sněmovny. Hrozby, před nimiž má být chráněn, nechtěl specifikovat, jen obecně se zmínil o hrozbách proti jeho zdraví.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Babiš si myslí, že by ministr financí měl mít na ochranku nárok automaticky.

Sám je prý "mnohem ohroženější" než premiér.

"Připravuji novelu zákona o hazardu, opatření proti daňovým únikům, spadá pode mě finanční i celní správa. Jaké kompetence má ministr spravedlnosti, když ani nemůže odvolat kontroverzní státní zástupce?" řekl Babiš.

Na svou ochranu už nyní používá soukromou službu, Útvar pro ochranu ústavních činitelů však disponuje většími možnostmi a lepšími prostředky, například komunikačními, domnívá se ministr. Situace, týkající se neupřesněných hrozeb, se podle něj poslední dobou zhoršuje, nejde ale o hrozby první.

Během Babišova působení na ministerstvu financí došlo k několika incidentům, které ho ohrožovaly. Například před rokem na jeho adresu odeslal italský student veteriny obálku s jedem. V minulém roce mu pak jako pohrůžka přišlo jeho vlastní parte a letos v srpnu zase vyšlo najevo, že albánský gang plánoval unést jeho dítě. 

Ministři vnitra většinou vyhovují žádostem ohrožených lidí. Kromě členů vlády mohou o ochranu pro ústavní činitele požádat také poslanci nebo senátoři.

Policejní ochranu v minulosti dostal například Evžen Snítilý, který v roce 2008 podpořil v prezidentské volbě Václava Klause, nebo syn někdejšího premiéra Jana Fischera.

Související