Ženou s největším vlivem na dění v Česku je potřetí za sebou vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Na druhém místě skončila finanční ředitelka společnosti PPF Kateřina Jirásková následovaná finanční ředitelkou Agrofertu Petrou Procházkovu. Vyplynulo to z žebříčku nejvlivnějších žen Česka, který sestavil časopis Forbes. V první desítce převažují ženy z byznysu, političky jsou tam jen dvě.

"Bradáčovou do čela žebříčku nominují její činy, pracovitost, důslednost, neústupnost, odhodlání a odvaha, s níž se neúnavně pouští do největších tuzemských kauz, v nichž jde o propojení nejvyššího byznysu, politiky, lobbingu a stovek milionů, spíše miliard korun," uvedli autoři žebříčku. Podle nich se na Bradáčové coby nejvlivnější ženě Česka shodli prakticky všichni, s nimiž žebříček konzultovali.

Druhá Jirásková a třetí Procházková mají podle Forbesu naopak přímý vliv na dění ve firmách dvou nejbohatších mužů Česka, a to Petra Kellnera, který ovládá PPF, a ministra financí a šéfa ANO Andreje Babiše, který je majitelem Agrofertu.

Politickou sféru v první desítce zastupuje eurokomisařka Věra Jourová, která se z loňského druhého místa přesunula na čtvrté. Za ní se umístila pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Dalších pět míst už patří jen manažerkám nebo majitelkám firem. Jsou mezi nimi ředitelka divize správa ČEZ Michaela Chaloupková, ředitelka pro dohled a regulaci finančního trhu Mezinárodního měnového fondu Michaela Erbenová, šéfka Olmy Simona Sokolová, majitelka strojírenské firmy Bonatrans Jitka Cechlová Komárková a Jiřina Nepalová, která vlastní makléřskou společnost Renomia.

Časopis při sestavování žebříčku vycházel z metodologie amerického Forbesu a spolu s dalšími odborníky sledoval po celý rok na 300 žen z různých oborů.

"Hodnotili jsme všechno a z hlediska několika různých kritérií, podle nichž jsme přidělovali body," uvedl časopis. Například u majitelek a manažerek firem studoval hospodářské výsledky, tržby, zisk, nové akvizice, u žen činných v neziskovém sektoru posuzoval, kolik peněz jejich nadace rozdělily a rozdělují za rok, a u političek se díval na pozice i pravomoci a počet lidí a peněz, které jejich rozhodnutí mohou ovlivnit.

Kompletní žebříček nejvlivnějších žen Česka Forbes zveřejnil ve svém listopadovém čísle.

1. Lenka Bradáčová, vrchní státní zástupkyně v Praze

2. Kateřina Jirásková, finanční ředitelka a předsedkyně představenstva, PPF

3. Petra Procházková, finanční ředitelka a členka představenstva, Agrofert

4. Věra Jourová, komisařka Evropské unie pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a rovná práva

5. Adriana Krnáčová, primátorka hlavního města Prahy

6. Michaela Chaloupková, ředitelka Divize Správa a členka představenstva, ČEZ

7. Michaela Erbenová, ředitelka Divize pro dohled a regulaci finančního trhu, MMF

8. Simona Sokolová, členka představenstva, Agrofert, ředitelka, Olma, Profrost, Divize bílé maso a červené maso, Agrofert

9. Jitka Cechlová Komárková, majitelka, Bonatrans

10. Jiřina Nepalová, majitelka, Renomia

Související