Manželský pár z Prahy, který byl obžalovaný ze šíření toxikomanie, se dočkal osvobozujícího rozsudku. Je to vůbec poprvé, co majitelé growshopů u soudu uspěli. Na rozsudek, který zatím není pravomocný a státní zástupce se proti němu odvolal, upozornil server Lidovky.cz.

Growshop v ČR

Growshop je obchod zaměřený na prodej a distribuci zboží a produktů pro pěstování rostlin pod umělým osvětlením.

Často jsou spojovány s prodejnou, která nabízí potřeby pro pěstování konopí.

Policie v listopadu 2013 provedla v přibližně stovce growshopů razii a zabavila v nich zboží za miliony korun, obstavila growshopům bankovní účty a následně obvinila 45 osob z šíření toxikomanie.

V únoru 2014 Ústavní soud zamítl stížnost semilských provozovatelů growshopů a konstatoval, že se tito provozovatelé skutečně dopustili šíření toxikomanie.

Zdroj: Wikipedia

Soudkyně z Prahy 2 Hana Chaloupková v úterý nejen policistům nedala za pravdu, ale navíc ještě zkritizovala jejich postup proti obchodům jako zbabělý. "Stát je dlouhou dobu toleroval. Byly opakovaně kontrolovány i na festivalech. Nikdy nebyly upozorněny, že tím, co dělají, překračují zákon," konstatovala soudkyně.

Svůj verdikt pak odůvodnila také tím, že se policii nepodařilo prokázat samotné šíření toxikomanie, ze kterého byli manželé Martin Levický a Renata Zoubelová viněni. "Sice prodávali ucelený komplex, nicméně jsem nevyvodila, že by tam docházelo k propagaci a k tomu, že lidi vedli ke konzumaci konopí a podobně," upřesnila Chaloupková.

Státní zástupce Kamil Švec se přesto proti rozsudku na místě odvolal. "Z jejich interní komunikace vyplývá, že si rizik byli vědomi, dobrovolně je podstupovali," řekl. Jediným trestem, který tak v soudní síni padl, byla desetiměsíční podmínka pro Levického za pěstování marihuany, která se našla u něj doma.

Policie předloni zasahovala proti growshopům po celé republice. Podmíněný trest za šíření toxikomanie tehdy dostali majitelé květinářství. Během zásahu si policie přišla také pro Levického a jeho manželku.

Související