S transparenty "Trafiky v ČR nechceme" nebo "Vraťte trafiky prodejcům" přišly zhruba dvě desítky občanů na čtvrteční jednání pražského zastupitelstva. Protestovali proti tomu, aby politici seděli v orgánech městských firem a čerpali tam vysoké odměny.

Zastupitelstvo ale žádné změny nepřijalo. Pouze uložilo radě, aby do konce ledna navrhla nová pravidla pro obsazování těchto míst. Vlastní mechanismus představili už ve čtvrtek zastupitelé za Piráty. Chtějí, aby do budoucna v orgánech mohla být maximálně polovina politických kandidátů, z toho alespoň jeden od opozice.

Podle analýzy Pirátů sedí v dozorčích radách pražských městských firem 27 ze 65 magistrátních zastupitelů, další desítky jsou z politických stran koalice i opozice.

Piráti dále navrhovali, aby kandidáty transparentně vybírala nominační komise a výsledky výběrových řízení byly zveřejněny na internetu.

"Není to špatný návrh, budeme o něm diskutovat. V předsednictvu by politici sedět neměli, v dozorčích radách místo mají," uvedla primátorka Adriana Krnáčová.

Ne všem pražským politikům se navrhovaná pravidla zamlouvají. "Kdo bude rozhodovat, kdo je politik a kdo odborník? Kdo je bude kastovat?" rozčiloval se zastupitel za ODS Alexandr Bellu.

Debatu kolem městských firem rozvířila kauza političky hnutí ANO Radmily Kleslové. Starostka Prahy 10 dostávala jako členka představenstva Pražské teplárenské odměny téměř 62 tisíc za měsíc, tedy téměř 750 tisíc ročně. Další desetitisíce inkasovala ve firmě Pražská energetika.

Kleslová po kritice z funkcí odstoupila a skončila i ve vysokých funkcích v hnutí ANO. Koalice se proto chtěla tématu vyhnout, nezvládla ale kvůli chaosu ve vlastních řadách bod vyřadit.

Rozhádaná koalice

Vládnoucí koalice složená z ANO, ČSSD a Trojkoalice chtěla, aby čtvrteční zastupitelstvo proběhlo bez jakýchkoli kontroverzních bodů.

Na posledním jednání si totiž strany vzájemně odvolaly vlastní radní a od té doby neúspěšně vyjednávají o pokračování koalice.

Jedním z bodů, kterému se koalice chtěla vyhnout, byl návrh na rozdělení miliardového tendru na svoz odpadu.

Koaliční zastupitelé ale kvůli neshodám nedokázali bod stáhnout z programu. Nakonec návrh zastupitele za ANO Jiřího Haramula odmítli.

Související