Růst cen v říjnu zpomalil. Spotřebitelské ceny oproti stejnému měsíci předchozího roku vzrostly o dvě desetiny procenta. Analytici oslovení agenturou Reuters očekávali inflaci ve dvojnásobné výši. Ve srovnání se zářím letošního roku pak ceny zůstaly stejné.

Již tradičně měl největší vliv na slabou inflaci propad cen pohonných hmot – v říjnu se jejich ceny propadly v meziročním srovnání o více než 17 procent. To bylo více než v září, kdy meziročně ceny těchto surovin klesly o zhruba 15 procent.

Průměrná cena benzinu Natural 95 tak minulý měsíc činila 30,5 Kč za litr. To bylo nejméně od února letošního roku. V říjnu zlevnily také některé potraviny – nejvíce mléko (-15,6 procenta) a sýry (-12,9 procenta).

Naopak nejvíce zdražovaly, již tradičně, tabákové výrobky. Jejich cena oproti říjnu roku 2014 stoupla o osm procent. Nicméně růst se zpomalil, protože v září jejich cena vzrostla o 8,5 procenta.

"S nízkou inflací je nutné počítat i nadále a ani v roce 2016 nebude meziroční růst cen nijak ohromující. V nadcházejících měsících však přestane působit efekt levných pohonných hmot a inflace by tak měla směřovat k jednomu procentu. S návratem inflace na cíl ČNB, tedy ke dvěma procentům, však nepočítám dříve než v roce 2017," říká Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.

Měsíční inflace vyjádřená v procentech

Kometář: Modrá křivka vyjadřuje procentní změnu cenové hladiny daného měsíce ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku. Červená křivka pak vyjadřuje procentní změnu cenové hladiny sledovaného měsíce proti předchozímu měsíci. Zdroj dat: ČSÚ