Státní zastupitelství podalo stížnost proti rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1 nepotrestat tři členy umělecké skupiny Ztohoven za vyvěšení obřích trenýrek na Hradě. Řekla to mluvčí soudu Lenka Cihlářová. Stížnost bude muset nyní projednat odvolací pražský městský soud.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Trenýrky vyvěsili lidé ze skupiny Ztohoven 19. září jako kritiku prezidenta. Žalobce navrhl potrestat trojici umělců za výtržnictví, krádež a poškození cizí věci. Škoda byla vyčíslena na téměř 90 tisíc korun. Údajně ukradená prezidentská standarta, kterou skupina nahradila červeným spodním prádlem, prý stála 33 tisíc korun, Ztohoven pak podle státního zastupitelství způsobili další poškození střechy za více než 50 tisíc korun.

Podle říjnového rozhodnutí obvodního soudu ale chybí důkazy o tom, že to byli právě obvinění, kteří trenýrky vyvěsili. Střecha Hradu pak mohla být poškozena, ve spisu ale nejsou důkazy o vině umělců ze Ztohoven. Soudkyni se prý také nezdálo vyčíslení škody.

Prezident Miloš Zeman tehdy rozhodnutí prostřednictvím mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka komentoval tak, že "obdivuje rychlost, s jakou soudkyně rozhodla. A věří, že se na střechu Hradu byla podívat". Celá věc se totiž řešila ve zkráceném řízení a také obvodní soud rozhodl týden poté, co mu žalobci poslali návrh na potrestání.

Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 nyní podalo proti verdiktu stížnost. "Vzhledem k tomu, že opis této stížnosti se dosud nepodařilo doručit obviněným, nemohu se k jejímu obsahu vyjadřovat," uvedla Cihlářová.

Související