Palubní personál německých aerolinek Lufthansa v pondělí pokračoval ve stávce, která citelně omezila provoz na frekventovaných letištích ve Frankfurtu nad Mohanem, Düsseldorfu a Mnichově. Podle dosavadních informací dopravce bylo zrušeno 929 letů, což postihne na 113 000 cestujících. Výpadky se týkají také pravidelných linek mezi Frankfurtem, Mnichovem a Prahou, podle mluvčí pražského Letiště Václava Havla bylo dosud zrušeno 11 párů letů. Odboráři uvedli, že protest bude pokračovat i v úterý, ale v mírnější podobě. Bude tak zrušeno jen asi 15 procent letů proti dnešku, uvedla firma.

Lufthansa v pondělí večer učinila novou nabídku kolektivní smlouvy, která mimo jiné zvyšuje jednorázovou prémii pro palubní personál na 3 000 eur (81 000 Kč) z dříve navrhovaných 1 000 eur. Odboráři však dali najevo, že nový návrh nepovede k rychlému ukončení stávky. "Tato nabídka přináší minimální zlepšení a navíc je spojena s výhrůžkou. Takto to nefunguje," uvedl podle agentury DPA odborový předák Nicoley Baublies.

Stávka palubního personálu začala v pátek a pokračovala v sobotu; v neděli běžel provoz standardně. Během prvních dvou dnů stávky se výpadky dotkly především spojů na kratší vzdálenosti, zrušeno jich bylo přes 800. Dnes byly ovšem až na několik výjimek zrušeny i dálkové mezikontinentální lety. Předpokládá se, že v pondělí neodletí asi třetina z plánovaných 3 000 letů Lufthansy. Linky dceřiných společností Lufthansy postiženy nejsou.

Lufthansa večer oznámila, že v úterý zruší 136 letů. Půjde o dálkové lety z Frankfurtu a Mnichova a všechny lety z Düsseldorfu. Uvnitř Německa a v rámci Evropy by se měly uskutečnit téměř všechny plánované lety.

Denně firma přichází o desítky milionů

Lufthansa se v posledním roce a půl potýkala především se stávkami pilotů, které společnosti způsobily škody v řádu stovek milionů eur. Ztráty z nejnovější stávky zatím společnost nevyčíslila, její mluvčí ale uvedl, že denně firma přichází o desítky milionů eur. "Konkrétní ztráty ale budou známy v nadcházejících týdnech, až budeme vědět, kolik pasažérů požádalo o kompenzace, kolik si lety přerezervovalo a kolik pasažérů jsme ubytovali v hotelech," dodal.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Dopravce je cestujícím povinen poskytnout přesměrování na náhradní let v nejbližší možný termín a po dobu čekání bezplatné občerstvení a v případě potřeby i ubytování," informovalo dnes Evropské spotřebitelské centrum ČR (ESC).

Cestující s letenkou na tento týden by měli Luthansu kontaktovat a v případě problémů se obrátit na ESC či Úřad pro civilní letectví. Lidé mohou mimo jiné odstoupit od smlouvy a požádat o vrácení peněz. Stávka je však podle ESC považována za mimořádnou okolnost, a cestující tak nemají právo na paušální náhradu škody.

Vedení společnosti Lufthansa bude o situaci v aerolinkách v pondělí jednat na krizovém zasedání a v 18:00 SEČ vydá prohlášení. K délce trvání stávky se dnes chtějí vyjádřit také odbory.

Pro palubní personál odbory požadují mimo jiné jednorázovou prémii k platu ve výši 2000 eur (54 200 českých korun) a zachování stávajícího programu penzijního pojištění, který chtějí aerolinky omezit.

Lufthansa se v posledním roce snaží o snížení nákladů. Firma se obává, že při zachování současného stavu nedokáže v budoucnu konkurovat nízkonákladovým dopravcům a blízkovýchodním leteckým společnostem.

Pondělní stávka má na letištích ve Frankfurtu nad Mohanem a Düsseldorfu skončit ve 23:00, v Mnichově potrvá až do půlnoci. Pokud se vedení odborů s firmou nedohodne, bude stávka pokračovat opět v úterý ráno a může trvat až do pátku.