Zeman plánuje stejně jako v loňském roce vystoupit na Albertově a položit květinu k pamětní desce, která byla minulý rok slavnostně odhalena. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček zdůraznil, že nejde o akci spojenou s demonstrací organizace Blok proti Islámu a že prezident nebude proti islámu protestovat.

"Nejde o akci Bloku proti islámu, pan prezident zde demonstrovat nebude. Navštíví pamětní desku a položí květinu," vysvětlil Ovčáček.

Na místo Zeman dorazí výhradně kvůli státnímu svátku. Pokud se tam ovšem lidé sejdou, promluví k nim. "Pan prezident nemá nic proti tomu, když se lidé na Albertově sejdou, žijeme ve svobodné společnosti," dodal mluvčí.

Pořadatelé akci, která se měla původně odehrát na Hradčanském náměstí, přesunuli na Albertov právě kvůli Zemanovi, prezidenti totiž tradičně Albertov na 17. listopad navštěvují. "Jdeme za svým prezidentem," oznámili na Facebooku a webových stránkách.

"Ve čtvrtek pan prezident zavítá do Brna, kde postupně navštíví Ústavní soud, Nejvyšší soud, Nejvyšší správní soud a Nejvyšší státní zastupitelství," dodal Ovčáček. Součástí setkání budou podle něj i diskuse se soudci a pracovníky Nejvyššího státního zastupitelství.

Ve středu večer Zeman na Pražském hradě přijme ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD). "Jde o pravidelnou konzultaci, týká se třeba velvyslanců a dalších otázek zahraniční politiky," poznamenal mluvčí.

Související