Spory v opavské organizaci hnutí ANO rozložily stávající koalici řídící magistrát. Vzniká nová. Proti sobě stojí dva představitelé hnutí - primátor Martin Víteček a jeho náměstkyně Simona Bierhausová.

Oba tvrdí, že jsou legitimní pokračovatelé opavského ANO. Oba také věří, že v nejbližších dnech získají společně s partnery v devětatřicetičlenném zastupitelstvu většinu. Oba navíc chtějí obsadit primátorské křeslo.

Podle pětatřicetiletého Vítečka spory mezi ním a Bierhausovou trvají víc než půl roku. Je přesvědčen, že se jeho kolegyně neúspěšně pokusila o puč, který měl skončit jeho odvoláním. "Dozvídám se o tom od koaličních partnerů," řekl.

Náměstkyně tvrdí, že ve sporech není nic osobního. Vše podle ní stojí na názorových rozdílech. "Týkají se vedení a chodu města. Možná to je způsobeno věkem a zkušenostmi," řekla jednapadesátiletá politička.

Oba představitelé opavské radnice se rozchází i v interpretaci současného stavu. Víteček tvrdí, že v současné době má podporu sedmi z 11 členů zastupitelstva zvolených za ANO. Dále uvedl, že Bierhausová a její tři kolegové byli ze zastupitelského klubu vyloučeni.

"Bylo nutno se rozhodnout, jak dál. Někteří kolegové postupovali proti koalici. Co se dohodlo na radě, pak nepodporovali," řekl primátor.

Bierhausová tvrdí, že z klubu odvolána být nemohla. Naopak podle ní byl podán návrh na vyloučení Vítečka z hnutí. "Informaci jsem takto dostala. Návrh v úterý podala krajská organizace, zabývat se jím bude celorepublikové předsednictvo," řekla. Předseda krajské organizace Josef Bělica o takovém návrhu nic neví. "Od členů jsme dostali pouze návrh na vyloučení předsedy opavského klubu zastupitelů Milana Němce," uvedl.

Dodal ale, že o návrhu na vyloučení Vítečka se mezi členy mluví. "Je možné, že takový návrh padne," řekl Bělica. Pokud jej dostane, krajská organizace se k němu vyjádří. Konečné rozhodnutí vzejde od celorepublikového předsednictva.

Náměstkyně primátora věří, že získá podporu dalších členů ANO. Předpokládá, že na straně Vítečka jsou nyní jen kvůli nedostatku informací. Tvrdí, že má důvěru nejvyššího vedení hnutí. "Dostali jsme důvěru dát vše do pořádku," řekla. Víteček je zase přesvědčen, že jeho náměstkyně je už ze hry a blíží se její odvolání.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Spory uvnitř opavského ANO se odrazily i na fungování koalice. Kromě ANO, které v Opavě vyhrálo volby a mělo po volbách sedm radních, v ní zasedali i zástupci KDU-ČSL, Změna pro Opavu, Starostové a ODS.

Všichni získali po jednom křesle. Tato koalice se rozpadla. Víteček i jeho náměstkyně nyní vyjednávají o nové. Oba tvrdí, že potřebnou většinu získají. S kým jednají, uvést nechtějí. Je ale pravděpodobné, že oslabené ANO bude muset spolupracovat s ČSSD, která ve volbách skončila druhá, získala šest mandátů a je v opozici.

Předseda opavské ČSSD Radim Křupala řekl, že nyní vyjednává o spolupráci pouze s Bierhausovou. "S panem Vítečkem jsme jednali v minulých týdnech. Jednání skončila, protože primátor trval na spolupráci s ODS. Nyní jednáme jen se skupinou kolem paní Bierhausové," řekl.

O případném novém složení vedení města se bude pravděpodobně jednat na mimořádně svolaném zastupitelstvu do konce listopadu. Jeho termín bude určen ve středu. Víteček věří, že se mu podaří s novou koalicí náměstkyni z rady odvolat. Naopak Bierhausová předpokládá, že jí se podaří odvolat primátora a nechat se zvolit na jeho místo.

Volby v Opavě vyhrálo ANO a má 11 zastupitelů. Druhá ČSSD obsadila šest křesel. Po čtyřech mandátech má KSČM a Změna pro Opavu. Tři zastupitelé jsou za Starosty, stejný počet mandátů má ODS i KDU-ČSL a Zelená pro Opavu. Dva zastupitelé jsou za koalici nezávislých, občanů a pirátů.

V loňských komunálních volbách hnutí ANO získalo zastupitele ve všech 26 statutárních městech. V 18 se zapojilo do tamní vládnoucí koalice. V deseti obsadilo primátorskou funkci. Během roku se ale na řadě radnic projevily rozpory v koalicích nebo i přímo uvnitř hnutí.

Problémy v poslední době ANO řeší v Praze nebo Brně. O primátory předtím přišlo ve Frýdku-Místku a v Ústí nad Labem. Koalice se rozpadly také v Českých Budějovicích, Mostě nebo Karlových Varech.

Související