Loni v létě oslovila libereckou univerzitu společnost Pikatec, která vyrábí autokosmetiku. Chtěla po ní, aby jí analyzovala vzorky na ochranu laku vozů. Nakonec z toho ale byla výzkumná spolupráce, jejíž výsledek míří do obchodů - speciální nanotechnologie, která karoserie chrání před znečištěním i poškrábáním. Vědci si svůj vynález již patentovali a prodali licenci Pikatecu.

Technologie funguje na podobné bázi jako voskování aut, tedy že se na barvu auta nanese speciální vrstva prostředku. Tím, že je složený z nanočástic, se jím ale lépe ucpou všechny mikroskopické nerovnosti na laku a vznikne tak velmi hladká plocha.

Na ní se pak hůře zachycuje voda i nečistoty. A jelikož se tím vytvoří na karoserií drobný film, je pak i odolnější vůči mechanickému poškození.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.