K hodnocení účinnosti evropských projektů se začnou využívat osobní a citlivé údaje lidí, jimž peníze z EU pomohly. Data těchto osob z informačních systémů úřadů práce nebo České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) by měly dostat příslušné instituce, které mají tok peněz z EU na starosti. Počítá s tím novela o zaměstnanosti, kterou ve středu Senát schválil beze změn. Normu nyní dostane k podpisu prezident.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

EU chce víc kontrolovat využití peněz, které mají plynout do členských zemí z fondů v novém období do roku 2020. Chce kvůli tomu využít i citlivé údaje lidí, kteří díky projektům dostali podporu. Ministerstvo sociálních věcí  nyní z informačních systémů úřadů práce či sociální správy data klientů poskytovat nemůže. Může dát jen anonymizované či celkové údaje.

K informacím o podpořených lidech mají mít nově přístup instituce, které peníze rozdělují. Kromě ministerstva práce by to měly být ministerstvo pro místní rozvoj spolu s ministerstvem školství a pražským magistrátem, přes něž poplynou z Evropského sociálního fondu peníze na podporu zaměstnanosti. Nově by úřady mohly při hodnocení pracovat s údaji člověka o věku, pohlaví, vzdělání, zaměstnání, členech domácnosti, zdravotním stavu a příslušnosti k menšině. Tato data by dostaly jen na žádost, a to "dálkovým přenosem" a musely by zajistit jejich ochranu.

Sběr dat o klientech je podle tvůrců novely jednou z podmínek dalšího čerpání peněz z EU. Zjišťování údajů přímo od lidí, jimž projekty pomohly, by podle návrhu bylo nespolehlivé a drahé. Podpora by totiž mohla směřovat až k milionu osob.

Náklady na realizaci novely mají představovat deset milionů korun. Ke shromažďování dat má sloužit informační systém pro monitoring efektivnosti peněz z Evropského sociálního fondu. Údaje by do něj mohli vkládat i realizátoři projektů. K datům, které zadal někdo jiný, by se ale nedostaly. Každý člověk by před zapojením do projektu dostal informace o tom, že jeho osobní údaje se budou kvůli hodnocení a kontrole zpracovávat.

Součástí předlohy je také ustanovení, podle něhož by ČSSZ mohla změnit místní příslušnost svých obvodních správ. Mohla by tak určit firmám s velkým počtem zaměstnanců sociální správu, která by kapacitně zvládla povinnosti spojené s platbami sociálního pojištění.