Za Stranu soukromníků budou do Senátu kandidovat prezidentka Nadačního fondu Kapka naděje Vendula Pizingerová (dříve Svobodová), pražský exprimátor za ODS Jan Koukal nebo stávající senátor a bývalý reprezentant v cyklistice Jozef Regec (dříve ČSSD). Patří mezi prvních pět kandidátů, které ve čtvrtek strana představila.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Soukromníci mají podle svého předsedy Petra Bajera ambici posílit své pozice v horní komoře, v níž je zastupuje prozatím majitel loterijní společnosti Synot Ivo Valenta, a vytvořit vlastní klub. K němu je třeba nejméně pěti senátorů. "Bude to klub lidí rozumných, kteří chtějí nezávisle něco dokázat," uvedl senátor za Uherskohradišťsko.

Někdejší velvyslanec v Rakousku Koukal, který byl po vzniku horní komory i senátorem za Prahu 6, bude nyní kandidovat v Praze 11, ve svém domovském obvodu. Chce vytvořit jakýsi zárodek nového pravicového uskupení, které změní současný trend zužování svobody občanů. "Rozhodně nechceme regulovat politické prostředí, my to chceme všechno odregulovat," dodal.

Pizingerová, vdova po hudebním skladateli Karlu Svobodovi, bude kandidovat na Praze 10. V souladu se svým zaměřením se chce věnovat zdravotnictví a také podpoře sportu.

Regec bude mandát obhajovat na Blanensku a chce se dál věnovat podpoře sportu, což ho spojuje s Valentou. Na rozdíl od něj je členem senátorského klubu Strany práv občanů (SPO), v němž chce zůstat až do konce současného funkčního období. Podle Regece je tento šestičlenný klub v podstatě zbytkový, složený z osobností, které byly odejity z jiných politických stran, a "klub v podstatě neškodný" v porovnání s početnějšími frakcemi. Staronový nestraník Regec byl členem ČSSD a krátce i SPO při minulých volbách do sněmovny.

Olomouc by chtěl v Senátu zastupovat historik a iberoamerikanista Ivo Barteček, bývalý děkan Filozofické fakulty Univerzity Palackého. Prahu 6 chce reprezentovat místopředseda soukromníků Bedřich Danda. V souladu se zaměřením strany bude usilovat o to, aby zabránil elektronické evidenci tržeb nebo kontrolním hlášením u daně z přidané hodnoty (DPH).

Na tuto úpravu soukromníci připravili ústavní stížnost. Potřebných 17 podpisů senátorů pro její předložení ale stále ještě nemají. "Chybí několik podpisů, jedná se o několik dnů," sliboval Bajer. Novela je podle tvůrců stížnosti v rozporu s právem na ochranu před shromažďováním a zneužíváním údajů. Pokuty stanovené zákonem pokládá strana za likvidační pro živnostníky.

Související