Česko by v příštích několika měsících mohlo Kurdům bojujícím proti radikální organizaci Islámský stát poslat asi 6000 samopalů a náboje. Řekl to ve čtvrtek ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Jeho stranický šéf a ministr financí Andrej Babiš zase uvedl, že rozpočet ministerstva obrany je pro něj prioritou. Armáda podle něj musí dohnat deficit ve výbavě z minulých let.

"V našich silách by bylo, ale to by bylo v řádu několika měsíců, protože tam jsme na začátku, zhruba 6000 samopalů a náboje k tomu Kurdům," uvedl Stropnický. Poznamenal také, že příští týden armáda bojovníkům proti IS pošle deset milionů nábojů a 5000 granátů.

Na Blízký východ je dopraví Američané ve dvou letadlech. Pokud bude potřeba třetí letadlo, vypraví ho Britové. Kurdy Česko takovým způsobem podporuje opakovaně.

Babiš na společné tiskové konferenci se Stropnickým a šéfem armády Josefem Bečvářem po návštěvě Generálního štábu zdůraznil, že je klíčové dohnat deficit ve vybavení armády způsobený její malou finanční podporou v uplynulých letech.

Poznamenal, že některé části armádní výzbroje, které měl možnost vidět, patří spíše do muzea vojenské techniky.

Ministr financí, kterému ve čtvrtek vojsko představilo vizi na dalších deset let, ocenil, že má armáda velice konkrétní představy, pokud jde o její dovybavení. Stropnický zase ocenil, že má ministerstvo obrany díky nárůstu rozpočtu možnost plánovat větší nákupy.

V první fázi by mezi nimi podle Bečváře měla být děla, obrněné transportéry nebo vrtulníky.

Vláda se zavázala k tomu, že do roku 2020 stoupne rozpočet na obranu ze současného jednoho procenta HDP na 1,4 procenta HDP. Na otázku, jestli se cíle skutečně podaří dosáhnout, ani Babiš, ani Stropnický ve čtvrtek nedali jasnou odpověď.

Zdůraznili ale, že za důležitější než toto procento považují absolutní nárůst výdajů na obranu.

Babiš také upozornil na nutnost dobrého čerpání poskytnutých peněz.

Související