Chtějte daňové doklady a nepřijímejte práci načerno. Taková doporučení najdou lidé v komiksu, přes který chce daňovou osvětu šířit ministerstvo financí. 

Komiks, jehož hlavní postavou je fiktivní podvodník Daněk Krátil, má upozorňovat na dopady a problematiku daňového krácení a postupy podvodníků.

Cílem komiksu kreslíře Miroslava Marteneka je apelovat na běžné občany, kteří se proti daňovým podvodům mohou bránit například právě vyžadováním daňových dokladů či nepřijímáním nabídek práce načerno.

Pořízení komiksu zatím vyšlo zhruba na 20 tisíc korun. Kreslíř dostal podle mluvčí Generálního finančního ředitelství 13,5 tisíce a na sedm tisíc vyšel tisk tisíce kusů papírového komiksu. Dále chce Finanční správa příběhy, kterých je celkem osm, šířit přes sociální sítě.

Podle dat Českého statistického úřadu a ministerstva financí celkové nepřiznané příjmy každým rokem v České republice převyšují 160 miliard korun. V komiksu ministerstvo financí upozorňuje, že bankovkami v této sumě bychom jedenáctkrát oblepili státní hranice a 250krát polepili fotbalové hřiště.

Na neodvedeném DPH pak stát přichází podle ministerstva financí na 80 miliard korun ročně. Za takovouto sumu by se mohly nakoupit například tři tisíce strojů na magnetickou rezonanci.

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru