Bývalý senátor Alexandr Novák trestaný za přijetí úplatku koupil po propuštění z vězení za miliony korun dva hotely v Chomutově. Další nemovitosti koupila Novákova manželka. Uvedl to v pondělí server Centrum nezávislé investigace (CNI). Podle soudu vzal Novák jako starosta úplatek přes 40 milionů korun. Dostal čtyři roky vězení a pokutu pět milionů. Z vězení byl v květnu v půlce trestu propuštěn na podmínku.

Chomutov v roce 1999, kdy byl starostou města Novák, prodal akcie za víc než 317 milionů korun. Kupec, německá firma, za zprostředkování poslal 2,27 milionu marek (přes 40 milionů korun), které skončily na účtu Novákových.

Podle CNI Novák před nástupem do vězení půjčil s manželkou 6,5 milionu korun svému známému Štefanu Novákovi, kterému stejnou částku půjčil také Daniel Ježek. Je stejně jako Alexandr Novák bývalým politikem ODS.

Měsíc po nástupu Alexandra Nováka do vězení koupil Štefan Novák hotely Royal a Evropa, které po návratu z vězení Novák a Ježek koupili od Štefana Nováka jen za umazání obou půjček, tedy za 13 milionů. Podle serveru je to stejná částka, za kterou Štefan Novák hotely koupil, miliony korun pak ještě zřejmě investoval do rekonstrukce.

"Alexandr Novák mohl ukrýt nabytý majetek za nějakou anonymní zahraniční společnost, což by mu zajistilo, že se o majetku nikdo nedozví. To ovšem stojí značné peníze. Je zřejmé, že Novák nepotřeboval nic utajovat, neboť si je jist tím, že na tyto peníze stát nedosáhne. Docela by mne zajímalo stanovisko finančního úřadu k takové nepůjčce," řekl serveru Petr Soukenka, ředitel Nadačního fondu proti korupci, který s CNI spolupracuje. Alexandr Novák popřel, že by si zmíněnou transakcí vyzvedl peníze ukryté před úřady. "Nic jsem si u nikoho neschoval," řekl CNI.

Další nemovitosti koupila podle serveru manželka Alexandra Nováka Eva. Letos v létě získala většinový podíl ve firmě Sadeto Consulting, která poté koupila tři hektary pozemků a za deset milionů korun budovu bývalého hotelu Armabetonu. Novák serveru řekl, že jde čistě o projekt jeho manželky.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Ze čtyřletého trestu za přijetí úplatku si Novák odpykal dva roky a jeden měsíc. Kvůli podmínečnému propuštění Nováka čelí kárnému řízení státní zástupce Ladislav Kosán. Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová mu vyčítá, že se proti propuštění nepostavil.

Související