Počítačový pirát dostal velmi neobvyklý trest. Místo šestimilionové pokuty, která by mu zničila zbytek života, musí třicetiletý skladník Jakub F. zajistit, aby 200 tisíc lidí zhlédlo na internetu videoklip s jeho životním příběhem a podvody.

Teprve pokud se Jakubovi nepovede získat potřebný počet diváků, bude muset počítačovým firmám sdruženým v protipirátské organizaci BSA zaplatit tučné odškodné 5,7 milionu korun. Časový limit na splnění úkolu přitom nedostal.

"Škodu budu moci uhradit mimosoudně, pokud můj příběh pošlete dál. Třeba jsem něco nasdílel právě vám, pomozte mi teď dosáhnout dvou set tisíc zhlédnutí," vyzývá Jakub na videu, kde popisuje, jak nelegálně umožňoval uživatelům stahovat kopie počítačových programů, her nebo filmů. A jak si pro něj detektivové přišli přímo do práce.

Myslel si přitom, že se o něj policie nebude zajímat, protože je jen malou rybou v takzvané warez komunitě, která se specializuje na porušování autorských práv. Sám Jakub poskytoval lidem nelegální kopie například počítačových programů Windows 8 a Windows 7.

Klip, ve kterém vypráví svůj příběh, natočili profesionální filmaři a Jakub F. si jeho scénář sám odsouhlasil. Video, umístěné na webu www.mojepiratstvi.cz, na sociální síti Facebook a na serveru YouTube, končí citátem: "Sdílením to začalo, sdílením to může skončit."

Tříletá podmínka

Jakuba F. soudil litoměřický soud a vyměřil mu tříletou podmínku s tříletou zkušební dobou. Zabavil mu také počítač, externí disk a DVD nosiče.

"Prokázalo se, že firmám sdruženým v BSA způsobil škodu v hodnotě přesahující pět milionů korun. Značnou škodu způsobil i dalším poškozeným firmám, jejichž autorská díla nelegálně sdílel," řekl Jan Hlaváč, zástupce protipirátské organizace BSA.

"Nelegálně sdílel software, hry a filmy, které si stáhly tisíce, možná desítky tisíc uživatelů. Nyní bude na oplátku sdílet svůj neslavný příběh piráta a varovat tím ostatní, kteří z nevědomosti nebo hlouposti obdobně porušují zákon," dodal Hlaváč.

"Myslel jsem si, že nedělám nic špatného. Říkal jsem si, že velkým firmám to přece neublíží. Nechtěl jsem za to přece ani peníze, dělal jsem to pro zábavu. Cítil jsem se ve warez komunitě dobře, něco jsem znamenal," podotkl Jakub F.

Podle poslední analýzy BSA se v Česku užívá nelegálně 34 procent počítačových programů, a roční ztráta výrobců softwaru tak činí 3,6 miliardy korun. Nejčastěji nelegálně kopírovaným softwarem jsou operační systémy, kancelářské, grafické a CAD programy, antivirové programy a počítačové hry.

Související