Po vstupu do šanghajské nemocnice Šu-kuang, zvenčí moderní budovy se skleněnou fasádou, zaujmou dlouhé fronty u desítek okýnek s nápisem "registrace a pokladna". Tady se nevybírají symbolické regulační poplatky – pacienti musí nekompromisně v hotovosti zaplatit celé náklady za léčbu a až pak je zpětně vymáhají po své pojišťovně, pokud samozřejmě zdravotní pojištění vůbec mají. Jde prý o skvělé regulační opatření proti nadužívání péče.

Šu-kuang je prestižní nemocnice, ve městě patří k nejlepším, a je tudíž spíše pro bohatší lidi. V úterý ráno si ji během své návštěvy Číny přišel prohlédnout premiér Bohuslav Sobotka s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem.

Ne že by tito dva sociální demokraté chtěli okopírovat "kapitalistický" model placení za zdravotní péči, prohlíželi si jen oddělení s tradiční čínskou medicínou. Tahle nemocnice totiž už roky spolupracuje s fakultní nemocnicí v Hradci Králové a po rozjezdu s malou ambulancí tam teď chce za 250 milionů korun postavit novou, samostatnou kliniku.

Podle ředitele královéhradecké nemocnice Romana Prymuly peníze na výstavbu pavilonu v hodnotě 10 milionů eur poskytne šanghajská společnost CEFC, která již v Česku oznámila i jiné významné investice – koupila třeba fotbalovou Slavii.

"Ve vaší západní medicíně máte více syntetických léčiv, zatímco naše čínská medicína sází na přírodní produkty a přírodní cesty. Ty přitom mají stejnou, protizánětlivou funkci jako antibiotika u vás," říkal premiérovi ředitel šanghajské nemocnice, profesor Čou Chua.

Při samotné prohlídce – dopředu naplánované a zorganizované – viděl Bohuslav Sobotka jen několik ordinací. V každé byl nachystaný pacient, s nímž si povídal vstřícný lékař. Jinde viděl klasickou masáž, baňky, akupunkturu a na oddělení také mastičky z bylinek. Vrcholem prohlídky byla návštěva jedné pacientky, která chválila léčbu i plazmovou televizi na svém pokoji.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

"Tady je tradiční čínská medicína považována za národní poklad, za legitimní vědeckou disciplínu a těší se široké podpoře odborné i laické veřejnosti. Pro nás může být její využití vhodným doplňkovým nástrojem k léčení a zmírnění obtíží pacientů u některých diagnóz," řekl premiér Sobotka. Reagoval tak i na výhrady České lékařské komory, která celý záměr kritizuje.

Královéhradecká nemocnice chce provádět výzkum tradiční čínské medicíny zejména u chronických nemocí, migrén, neplodnosti nebo zánětů. "Dosavadní ambulance už nestačí zájmu lidí," řekl šéf nemocnice Prymula. I on coby epidemiolog "prodal" Číně své západní know-how. Česká vakcinologická společnost, jejímž je předsedou, bude v šanghajské oblasti radit s očkovacími plány.

Související