Česká policie za prvních deset měsíců zadržela 7697 nelegálních migrantů, což je meziročně o 3773 více. Nejčastěji policisté zadrželi občany Sýrie, které následovali Ukrajinci, Afghánci, Kuvajťané a Iráčané. Od ledna do konce října tuzemská policie zadržela také 162 lidí, kteří migrantům nelegálně pomáhali. Proti loňsku se jejich počet zvýšil o čtyřicet osm.

Policisté na území Česka letos zatím zadrželi 1985 občanů Sýrie. Většinou jde o uprchlíky, kteří při migrační krizi prchají do Evropy zejména přes Maďarsko, Itálii či Řecko.

Ukrajinců bylo za deset měsíců zadrženo 973. Podle mluvčí cizinecké policie Kateřiny Rendlové většinou na české území vstupují legálně a překračují poté povolenou dobu pobytu.

Kuvajťanů pak bylo zadrženo 482. Podle Rendlové jde většinou o lázeňské hosty, kteří v Česku zůstanou i poté, co jim vyprší víza.

Podle Rendlové se v letošním roce změnil trend u kriminality, která s nelegální migrací souvisí. Loni policie odhalovala zejména osoby, které migrantům obstarávaly například falešné doklady. Letos mezi zadrženými převládají hlavně převaděči, kterých policie odhalila 117. Proti loňsku to je nárůst o 108 převaděčů. "Většinou se jednalo o řidiče vozidel, kteří při tranzitní nelegální migraci převáželi především občany Sýrie, Afghánistánu, Pákistánu, Iráku a Kosova," uvedla Rendlová.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Letošní počet zadržených uprchlíků už překonal číslo za celý loňský rok, kdy bylo v Česku chyceno 4822 nelegálně pobývajících cizinců. V posledních týdnech se však situace zlepšuje. Třeba v říjnu policisté chytili téměř 500 uprchlíků, což jsou srovnatelné počty jako od ledna do května, kdy ještě nebyla evropská migrační krize v Česku tak znatelná. V letních měsících se naopak počet zadržených migrantů postupně zvyšoval. Rekordním měsícem byl srpen, kdy bylo zadrženo 1767 cizinců.

V Česku platí od poloviny června zvýšené policejní kontroly, které se týkají zejména krajů sousedících s Rakouskem. Policie od začátku zvýšených kontrol podle aktuálních údajů ministerstva vnitra chytila 3258 běženců, kteří byli v Česku nelegálně. V tuzemských zajišťovacích zařízeních je nyní umístěno 154 cizinců. Objekty ve Vyšních Lhotách, Drahonicích a Bělé pod Bezdězem mají kapacitu 1392 míst.

Související