Za nepovolené vykácení lesa pro novou sjezdovku v Dolní Lomné na Frýdecko-Místecku dostala společnost Capital group Service pokutu 3,2 milionu korun. 

Firma, po jejímž jednateli Radomíru Prusovi pátrá policie kvůli podezření z dotačních podvodů, tvrdila, že kácela les napadený kůrovcem. Lyžařský areál Armáda je mimo provoz a podle informací ČTK ani letos sjezdovky v provozu nebudou.

"Společnost ve druhém pololetí roku 2012 vykácela lesní porosty na souvislé ploše o výměře přibližně 1,5 hektaru, a to včetně porostů mladších než 80 let," uvedl Karel Kozubek z České inspekce životního prostředí. Firma už dříve obvinění označila za nesmyslná.

"Co se týče toho kácení, je to normální kůrovcová těžba, kterou jsem naopak povinen dělat. Pokud ji nebudeme provádět jako firma, dostaneme půl milionu pokuty," prohlásil Prus v únoru roku 2013.

O dva měsíce později na něj policie vydala mezinárodní zatykač. Souvisí s údajnými dotačními podvody se škodou okolo 300 milionů korun.

"V tomto případě už byla podána obžaloba. Krajský soud v Ostravě ji ale vrátil k došetření. Proti tomu jsme se odvolali. Vrchní soud v Olomouci o odvolání rozhodne pravděpodobně do konce roku," řekl žalobce Karel Kalda. Podle něj se Prus zdržuje na Seychelách. "Tvrdí to obviněný i jeho obhájce," uvedl Kalda.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Prusovo vyjádření k aktuálně udělené pokutě se proto nepodařilo získat. Podle Kozubka firma kromě samotného kácení také vyfrézovala pařezy a provedla terénní úpravy. Vše v ochranném pásmu CHKO Beskydy. "Tím vytvořila podmínky nejenom pro působení vodní eroze a škodlivých činitelů, ale neoprávněně také využívala lesní půdu k jiným účelům," doplnil.

Nelegální zásah společnosti Capital group Service je podle inspekce závažný také tím, že se před ním neuskutečnil proces EIA, tedy posouzení vlivu stavby na životní prostředí, nebylo vydáno ani žádné z příslušných povolení orgánu státní správy lesů, Správy CHKO Beskydy a stavebního úřadu.

"Část zásahu navíc pachatel realizoval v územním systému ekologické stability – ve funkčním regionálním biokoridoru a v regionálním biocentru Smolkov," dodal ředitel inspekce Erik Geus.

V historii oddělení ochrany lesa a oddělení ochrany přírody Oblastního inspektorátu ČIŽP Ostrava jde podle inspekce zatím o odborně i procesně nejnáročnější případ nelegální těžby lesních porostů spojený s nelegálním využíváním lesní půdy.

Související