Česká republika a Slovensko jsou připraveny v souvislosti s migrační krizí a hrozbou terorismu financovat opatření k většímu zabezpečení vnější hranice EU, vznik evropské pohraniční stráže nebo evropské zpravodajské agentury. Na tiskové konferenci po setkání se slovenským ministrem financí Peterem Kažimírem to uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO).

"Uvědomujeme si vážnost bezpečnostní situace a shodli jsme se, že je naléhavá potřeba učinit opatření k zabezpečení hranice. Je třeba se vrátit na styl hranice mezi Slovenskem a Ukrajinou nebo Polskem a Ukrajinou. Je třeba zorganizovat evropskou pohraniční stráž a vznik evropské zpravodajské agentury, která by si vyměňovala informace o potenciálních teroristických hrozbách. Jsme oba připraveni toto financovat," uvedl Babiš.

Evropa by tak podle něj neměla už dávat peníze na ochranu hranice jednotlivým státům a měla by celý systém centralizovat. Dále by se podle Babiše měly vyjednat s Tureckem konkrétní platby za konkrétní kroky, které by zabránily pašerákům lidí v činnosti. "A rovněž by bylo dobré, aby se zapomnělo na kvóty, protože to není způsob, jak řešit uprchlickou krizi," uvedl Babiš.

Kažimír k tomu uvedl, že Slovensko je připraveno vyslat jednotky do evropské agentury pro ochranu hranic (Frontex) a zúčstňovat se dalších operací na ochranu hranic EU. "A vnímáme to jako přirozené pokračování hledání řešení na tento problém," uvedl. Frontex koordinuje spolupráci mezi členskými státy v oblasti řízení vnějších hranic.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Kažimír se ve čtvrtek ještě setká s členem bankovní rady Jiřím Rusnokem a na závěr své dvoudenní návštěvy i s prezidentem Milošem Zemanem.

Ve středu jednal Kažimír s předsedou Poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem (ČSSD). Odpoledne pak měl přednášku na Vysoké škole ekonomické. Na ní mimo jiné uvedl, že podle něj Česká republika do budoucna euro zřejmě přijme. Zatím by ovšem s přechodem na jednotnou evropskou měnu neměla kvůli nevyjasněné aktuální situaci v eurozóně spěchat.

Související