Na povrch Marsu se na padáku za tři roky snese speciální sonda v rámci evropské mise ExoMars. Na rudou planetu dopraví vozítko, aby prozkoumalo její povrch. Ponese zároveň několik vědeckých přístrojů, které předem vybrala Evropská kosmická agentura, obdoba americké NASA.

Jedno z vybraných zařízení právě vyvíjejí odborníci z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd. Vlnový analyzátor, který vzniká pod vedením profesora Ondřeje Santolíka, bude zachycovat elektromagnetické vlny ve slyšitelných frekvencích. "Je to trošku skok do neznáma, protože se jedná o první měření tohoto druhu. Ale těšíme se na to," říká profesor.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.