Pražská ČSSD odmítla nabídku TOP 09, ODS a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) na sestavení nové koalice v hlavním městě. Zdůvodnila to čtvrtečním odvoláním předsedy magistrátního výboru pro územní rozvoj Jana Slezáka (ČSSD) právě i hlasy zastupitelů těchto tří stran. Uvedl to předseda zastupitelů ČSSD Karel Březina.

ČSSD bude nadále postupovat společně s hnutím ANO, se kterým uzavřela před několika týdny dohodu o spolupráci při vyjednávání nové koalice. S kým kromě ANO bude ČSSD jednat, Březina neřekl.

V Praze dosud vládly ANO, ČSSD a Trojkoalice, koalice se ale před několika týdny rozpadla. O Slezákově odchodu rozhodovali zastupitelé na návrh opozičních pirátů.

"Klub sociální demokracie přijal usnesení, že na nabídku koalice s TOP 09, Trojkoalice a ODS nereflektuje," řekl Březina. Mimo jiné právě hlasy TOP 09, Trojkoalice a ODS byl ve čtvrtek Slezák odvolán.

Sociální demokraté se v tomto týdnu sešli se zástupci zmíněných tří stran, kteří je seznámili s podmínkami případné spolupráce. TOP 09, ODS a ČSSD již v uplynulých dvou týdnech uvedly, že spolu jednají ne o tom, zda chtějí sestavit koalici, ale jakým způsobem.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Podle předsedkyně zastupitelského klubu ODS Alexandry Udženiji je čtvrteční krok čistě rozhodnutím ČSSD.

"Dlouhodobě říkáme, že klub ČSSD a ANO jsou jedna strana řízená zákulisními hráči. A toto je toho potvrzením," řekla Udženija. Radní Jan Wolf (KDU-ČSL) uvedl, že nabídka na spolupráci stále platí. "Rozumíme tomu, že ČSSD na svém klubu probrala aktuální jednání zastupitelstva (odvolání Slezáka), my neuděláme ukvapené závěry, abychom na to reagovali nějakým silovým vyjádřením," řekl.

Odvolat Krnáčovou se nepovedlo

Opoziční zastupitelé se ve čtvrtek večer neúspěšně pokusili odvolat pražskou primátorku Adrianu Krnáčovou (ANO). Pro její odchod hlasovalo jen 22 zastupitelů z 65členného sboru. Odvolání Krnáčové navrhl na jednání zastupitelstva předseda opozičního klubu ODS Filip Humplík.

Návrh přednesl Humplík po několikahodinové diskusi o novele vyhlášky o hazardu. Podle Humplíka primátorka nebyla schopna vytvořit kvalitní předlohu a zastupitelé k její verzi novely museli přednést řadu pozměňovacích návrhů.

Krnáčovou chtěla ODS na čtvrtečním jednání odvolávat již jednou, a to kvůli její neznalosti jednacího řádu. Humplík ale tento první návrh nakonec stáhl a zastupitelé o něm vůbec nehlasovali.

Opozice se v uplynulém roce pokusila odvolat primátorku několikrát. Ani jednou se jí návrh nepodařilo prosadit. Například na začátku letošního roku její odchod požadovala opoziční TOP 09 kvůli kontroverznímu jednání s firmou Copa retail o nájemném ve Škodově paláci.

Několikrát opozice neúspěšně navrhla i odvolání všech radních. V říjnu pak byli odvoláni čtyři radní z celkem 11, a to i hlasy tehdejší koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN). Vláda na magistrátu se kvůli tomu rozpadla.

Související