Sněmovna se v pátek dopoledne vůbec nedostala k projednávání zákonů, na řadu přitom mělo přijít třetí čtení elektronické evidence tržeb. Namísto toho se začali hlásit opoziční poslanci s návrhy na změnu programu. Vystoupení trvala přes 4,5 hodiny, k ničemu jinému se pak sněmovna už nedostala. Schůze byla odpoledne přerušena do úterý 8. prosince, kdy má pokračovat i podle původních plánů.

Jako první předstoupil před řečnický pult předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura, který poslance seznámil se statistikou projednaných a neprojednaných předloh na nynější schůzi. Následně navrhl zařadit pevně na program osm poslaneckých norem z koalice a opozice, které taky v krátkosti popsal. Takový postup není běžný. Stanjura navíc navrhl zařazení předloh na různé dny nynější schůze, aby si sněmovna mohla vybrat.

"Je vidět, že opozice zvolila zajímavý obstrukční přístup, kdy navrhuje jiné body do programu, aby se elektronická evidence tržeb vůbec nezačala projednávat," komentoval mezitím postup pravice předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.

Strategii, jak zdržování zastavit, podle něho koalice nemá. Nezbývá než počkat, až padnou všechny návrhy k případným změnám programu, dodal.

Předseda ODS Petr Fiala navrhl zařazení návrhu občanských demokratů na zrušení silniční daně a předseda klubu TOP 09 a Starostů Miroslav Kalousek daňové smlouvy mezi Českem a Kosovem. Poslanci o ní měli rozhodnout ve čtvrtek večer, klub KSČM si ale vzal přestávku až do konce jednacího dne. Kalousek v pátek objasňoval, proč je podle něho důležité smlouvu schválit. Dostal se až k tomu, co je to stálá provozovna, a vysvětloval, že to může být nejen dílna nebo továrna, ale třeba i důl.

S přednostním právem následně vystoupila i Jana Černochová, která zhruba dvacet minut přesvědčovala kolegy, aby se do programu dostala i diskuse o omezení držení zbraní, které navrhuje Evropská komise.

Faltýnek poznamenal, že očekával odbornou debatu a argumenty proti evidenci tržeb, z přístupu opozice soudí, že žádné nemá. Předseda poslanců ANO připustil, že by se v pátek ani nemuselo na schvalování normy dostat.

Předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš na tiskové konferenci k průběhu jednání Sněmovny v pátek řekl, že hnutí ANO bude prosazovat, aby byl zákon o elektronické evidenci tržeb (EET) schválen dříve, než ve Sněmovně začne závěrečné čtení rozpočtu pro příští rok. "Pro mě osobně je to stejně důležité jako rozpočet," dodal. Závěrečné čtení rozpočtu je ve Sněmovně v plánu 9. prosince.

Faltýnek uvedl, že jednou z možností jak schválit EET je svolání mimořádné schůze. Pokud se zákon o EET nepodaří projednat v pátek a má být splněna Babišova podmínka, museli by o něm poslanci hlasovat příští týden. Podle jednacího řádu je možné schválit zákon pouze ve středu nebo v pátek mezi 9:00 a 14:00.

Související