Česko by podle ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše mělo zvážit, jestli se nepřidat k žalobě proti kvótám na přerozdělování uprchlíků. Řekl to v pátek ve sněmovně. O věci chce jednat s vládními kolegy. Kvóty považuje za nesmyslné a nefunkční opatření. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je proti změně vládního postoje, nebyl by to podle něj vhodný krok. Vládní stanovisko by neměnil ani vicepremiér a předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

"Já se zeptám kolegů, jestli nechceme přehodnotit náš přístup. Každý ví, že to nefunguje, protože nefungují hotspoty. K nám žádní uprchlíci přijít nechtějí, všichni chtějí do Německa," uvedl Babiš, podle něhož je nepřijatelné, aby Česku někdo nutil uprchlíky.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Musíme možná ještě i zvážit, jestli se nepřidáme k té žalobě, kterou dalo Slovensko na kvóty, protože kvóty jsou nesmysl. Polská vláda také říká, že jsou nesmysl. Všichni to vědí," poznamenal. Neočekává sice pozitivní výsledek žaloby, ale je podle něj potřeba jasně říci, že není možné, aby v Evropské unii rozhodovaly jenom velké státy. Musí naslouchat i malým zemím, řekl také ministr financí.

"Musím říci, že úplně nerozumím této změně názoru ze strany pana předsedy Babiše, protože postoj, který Česká republika má vůči žalobě, je založen na stanovisku všech tří koaličních stran. A všechny tři koaliční strany odmítly, aby se Česká republika k takové žalobě připojila," připomněl v pátek Sobotka jednání vlády, které se kvótami zabývalo.

"Určitě o tom budeme hovořit, nicméně právní podklady, které máme, hovoří o tom, že taková žaloba úspěšná nebude. Současně si myslím, že to není vhodný krok ze strany ČR, protože se nic nezmění na reálném stavu, který dnes v rámci EU je," uvedl také premiér, který je nyní na návštěvě Číny.

Pro změnu postoje není ani Bělobrádek, který uvedl, že se ministři za ANO na vládě jednomyslně postavili proti žalobě. Kdyby Česko změnilo stanovisko v pátek, vypadalo by podle něj divně. Sám Bělobrádek se jednání kabinetu o možné žalobě neúčastnil, zastával ale tehdy názor, že by bylo dobré žalobu proti kvótám podat.

Na slova Babiše v pátek reagovala i opozice. "Babiš se chce přidat k žalobě na kvóty. Asi objevil Ameriku. To jsme navrhovali hned, jak byly kvóty přijaty. Tedy před více než 2 měsíci," napsal na twitteru šéf ODS Petr Fiala.

Ministři vnitra států Evropské unie v září většinou hlasů schválili kvóty pro rozdělení uprchlíků, kteří dorazili do Evropy, mezi unijní země. Proti byly Česko, Slovensko, Rumunsko a Maďarsko, zatímco Finsko se zdrželo. Česko má na jejich základě přijmout několik tisíc uprchlíků.

I když se vláda proti kvótám dlouhodobě stavěla, rozhodla se, že proti nim nebude bojovat žalobou. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že nechce žalobami dále stupňovat napětí v unii. Evropa se kvůli migrační krizi podle něho nesmí rozpadnout.