Kontroverzní skupina Ortel uspěla v anketě Český slavík. V kategorii Hudební skupina roku skončila druhá, hned za favorizovaným Kabátem a před skupinou Kryštof. Kapela bodovala i v kategorii Zpěvák roku. Tomáš Ortel získal třetí místo, na druhém skončil Tomáš Klus.

Ortelova skupina je přitom spojována s krajní pravicí. Někteří hudební odborníci upozorňují na to, že se do hlasování mohla promítnout vlna strachu z islámu a imigrantů. "Pokud budu srovnávat loňské umístění, tedy čtvrté místo, pak si troufnu odhadnout třetí místo, přece jen oproti roku 2014 sledujeme vyšší návštěvnost i na koncertech," řekl Aktuálně.cz před vyhlášením ankety zpěvák kapely Tomáš Ortel.

Zpěvákem roku byl vyhlášen Karel Gott. Současně získal i Absolutního slavíka – dostal 68 910 hlasů.

Až do poslední chvíle se nevědělo, zda si ocenění převezme osobně, protože je vážně nemocný. Do Státní opery nakonec dorazil v doprovodu své manželky Ivany.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Zpěvačkou roku je Lucie Bílá. V 50. ročníku ankety, která se vyhlašovala v sobotu večer ve Státní opeře Praha, porazila Lucii Vondráčkovou. Třetí skončila Ewa Farna. Bílá získala už 18. Zlatého slavíka. Objevem roku je skupina Slza. Ta získala prvenství i v kategorii Mattoni Hvězda internetu.

Vítězem kategorie Slavíci bez hranic se stala skupina No Name. Posluchačům Rádia Impuls se nejvíc líbila píseň Davida Deyla.

Nejstreamovanější českou skladbou na internetu byla vyhlášena píseň Toulavá, kterou zpívá Sebastian. Slavnostní večer moderoval Libor Bouček. Bookmakeři měli o letošních vítězích v individuálních kategoriích jasno, kromě Bílé byli velkými favority Karel Gott a kapela Kabát.

Svůj hlas někomu z tuzemských interpretů zaslalo v letošním 50. ročníku ankety Český slavík Mattoni přes 140 tisíc lidí.

Související