Účastí kapely Ortel spojované s krajní pravicí v sobotním přímém přenosu předávání cen Český slavík se bude zabývat Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Na vystoupení skupiny, jejíž texty jsou často zaměřeny proti menšinám, v televizi Nova podal stížnost člen volebního výboru Poslanecké sněmovny Jan Chvojka (ČSSD), uvedla v pondělí Česká televize.

Ortel skončil v anketě Český slavík na druhém místě, jeho zpěvák Tomáš Ortel, který dřív působil v neonacistické skupině Conflict 88, obsadil třetí příčku. Skupina na slavnostním večeru převzala ocenění a poděkovala za ně, nezahrála ani nebyly vysílány ukázky jejích skladeb.

"Ta skupina už se pohybuje za hranou zákona. Vyvolává xenofobní nálady, je založena antisemitsky a obecně šovinisticky. A já jsem toho názoru, že v hlavním vysílacím čase na kanále nejsledovanější soukromé televize by taková skupina neměla co dělat," řekl Chvojka.

Televize Nova, která Českého slavíka vysílá, nevidí na účasti skupiny ani jejího zpěváka nic špatného. Odvolává se na rozhodnutí pořadatele ankety. "Společnost Musica Bohemica jako organizátor se rozhodla zařadit kapely podle preferencí diváků a my toto rozhodnutí respektujeme," uvedla mluvčí Novy Anna Suchá.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Podle předsedy RRTV Ivana Krejčího Chvojkova stížnost do kanceláře rady už dorazila. Rada se ji podle Krejčího bude snažit projednat co nejrychleji. Možná se tak dostane už na program úterního zasedání RRTV.

Svůj hlas někomu z tuzemských interpretů letos zaslalo do ankety Český slavík přes 140 tisíc lidí. Mezi zpěváky vyhrál už počtyřicáté Karel Gott, vítězství v kategorii zpěvačka obhájila Lucie Bílá a nejpopulárnější kapelou se letos už podesáté stala skupina Kabát.

Související