Soudci Nejvyššího správního soudu vedeného Josefem Baxou zamotali hlavy ministerským právníkům, kolegům z dalších soudů i státním zástupcům. Dvakrát za sebou se opřeli o evropskou judikaturu a vůbec poprvé označili jako trest body pro neukázněné řidiče nebo penále za nezaplacenou daň.

Až dosud přitom stejný soud deset let opakovaně tvrdil, že přičítání trestných bodů do karty řidiče je jen úředním úkonem, a ne sankcí. 

Na první pohled je rozhodnutí Baxova senátu jen slovíčkařením, ve skutečnosti jde ale o průlomový verdikt, který bude mít klíčový vliv na trestání pachatelů, jak informovaly HN už v neděli. Současně však přináší mnoho nezodpovězených otázek.

 

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.