Vláda má podle Senátu urychlit přípravu předpisů, které by směřovaly ke zvýšené ochraně českých obyvatel i hranic proti nelegální migraci. Měla by se také v rámci EU i NATO zasazovat o vznik mezinárodní koalice pro boj s původci terorismu a maximálně podporovat síly bojující proti Islámskému státu. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) to uvítal. Toto připojení by podle něho nic nepřineslo a bylo by cestou do izolace.

"Pokud jde o výzvu k větší ochraně schengenských hranic, to je směr, na který se od počátku s celou visegrádskou skupinou soustředíme a usnesení Senátu vnímám jako podporu politiky vlády," uvedl premiér.

Horní komora o tom ve středu rozhodla po téměř tříhodinové debatě o bezpečnostních opatřeních, která byla zavedena po teroristických útocích v Paříži z poloviny listopadu. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) před senátory zopakoval, že nemá žádné informace o tom, že by podobný útok bezprostředně hrozil v Česku. Nárůst hrozby terorismu podle Chovance neznamená ani to, že Islámský stát nedávno zařadil Česko do takzvané koalice ďáblů.

Ministr také uvedl, že 8. prosince bude Bezpečnostní rada státu projednávat návrhy, které by měly upravit pravomoci tajných služeb s cílem usnadnit získávání informací. Konkrétnější ale nebyl, zdůraznil, že návrhy budou projednávány ve vyhrazeném režimu, tedy v jistém stupni utajení. Pro efektivnější boj s terorismem nejsou nyní změny zákonů třeba, uvedl ministr.

Hlavními hrozbami jsou obecně podle písemné informace, kterou Chovanec poskytl senátorům, případné útoky takzvaných osamělých vlků, tedy extremistů inspirovaných událostmi ze zahraničí, radikalizace části většinové společnosti s pomocí krajní pravice či zavlečení terorismu v souvislosti se současnou migrační vlnou. "Bylo by naivní si myslet, že islamisté nezneužijí migrační proud, aby sem dostali své bojovníky," dodal ministr.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Česko se podle něj stále nachází mimo hlavní migrační proud v řádu několika set tisíc lidí. Od ledna do konce listopadu bylo podle Chovance zjištěno v ČR 8 149 nelegálních migrantů, z toho 1 985 Syřanů, 973 Ukrajinců a 560 Afghánců. Ze Syřanů o azyl v Česku požádalo jen 122 lidí a v záchytných zařízeních zůstává zhruba 130 lidí, než se jejich případ vyřeší.

V debatě se mísily názory senátorů na kvóty pro přerozdělování uprchlíků, na ochranu vnějších hranic EU, na intenzivní vojenský zásah proti Islámskému státu nebo na hrozbu případného uzavření hranic sousedními státy. Chovanec k tomu uvedl, že v případě potřeby je možné na česko-rakouskou hranici nasadit do pěti hodin armádu i policii.