První prosinec si kromě začátku adventu málokdo spojí s čímkoliv jiným. Přitom právě na tento den připadá Světový den boje proti AIDS. Před zákeřnou nemocí, kterou je podle Světové zdravotnické organizace na světě nakaženo 36,9 milionů lidí, se ale podle průzkumu společnosti Durex provedeného ve Velké Británii, přes polovinu lidí mezi 18 až 25 lety vůbec nechrání.

Až 56 procent respondentů uvedlo, že si nedělá kvůli bezpečnému sexu starosti, a třetina prohlásila, že se o ochranu nezajímá vůbec. Nicméně přes třičtvrtiny lidí uvedlo, že se jim o sexu mnohem příjemněji hovoří pomocí obrázků.

Proto přišla společnost Durex se zajímavým nápadem, jak mladé podnítit, aby si při sexu dávali větší "pozor". Pomocí videa v polovině listopadu vyzvala uživatele sociálních sítích, aby podpořili vytvoření emotikonu, ktery by k bezpečnému sexu nabádal.

Jelikož video shlédlo přes 16 milionů lidí, rozhodla se společnost k 1. prosinci podat oficiální žádost o vytvoření emotikonu organizaci Unicode, jež rozhoduje o tom, které obrázky se budou standardně používat ve všech smartphonech. Nikoho jistě nepřekvapí, že emotikon bude vypadat jako kondom, který je doposud považován za nejefektivnější ochranu proti nákaze pohlavně přenosnými nemocemi včetně HIV. Odpověď od Unicodu by měla Durexu přijít na začátku příštího roku.

"Ohromná podpora kampaně ukazuje na potřebu vytvoření nástroje, se kterým se mladí lidé mohou ztotožnit a cítit se díky němu pohodlně při probírání tématu bezpečného sexu," dodal globální ředitel společnosti Durex Volek Sydow.

Česká republika patří ve světě i v Evropě k zemím s nižším výskytem HIV pozitivních, přesto jsou poslední údaje o počtu nakažených podle odborníků varovné. Za prvních deset měsíců roku lékaři v Česku evidovali 213 nových pacientů, od počátku testování v roce 1985 bylo potvrzeno dva a půl tisíce HIV nákaz, z toho u 450 lidí propukla nemoc AIDS. Za loňský rok na světě nemoci podlehlo přes 1,2 milionů lidí.