Vytvoření Minischengenu by bylo podle Miloše Zemana kapitulací před teroristy. Potřeba je podle něj chránit schengenské hranice ozbrojenou silou.

"Zúžit Schengen je kapitulace před teroristy, přesně to oni chtějí. Nevšiml jsem si, že by Itálie či Řecko zrušily armádu, ať brání hranice a hotspoty silou," uvedl prezident během prvního dne návštěvy Ústeckého kraje.

V diplomatických kuloárech se v poslední době především v důsledku migrační krize objevilo několik neformálních návrhů na omezení schengenského prostoru, z něhož by tak teoreticky mohly vypadnout země střední Evropy.

"Nápad na takzvaný Minischengen, kde by bylo Německo, Nizozemsko, Belgie a snad ještě jeden nebo dva státy, mi připadá poněkud úděsný," dodal prezident.

Návrhy na vytvoření takzvaného Minischengenu už odmítly země visegrádské čtyřky. Premiéři Česka, Slovenska, Polska a Maďarska se minulý týden shodli na důrazu na ochranu vnější schengenské hranice. Podobně se v pondělí vyjádřil český prezident.

"Oportunistické návrhy na převratnou přeměnu současného Schengenu do takzvaných Minischengenů v jakékoliv možné formě a rozsahu, a stejně tak přímé či skryté snahy o omezení volného pohybu jdoucí za právní rámec a ohrožující hlavní úspěchy evropské integrace, nejsou přijatelné," uvedli premiéři Visegrádu ve společném prohlášení.

"Tyto návrhy neřeší příčiny současné krize, ale pouze odvádějí politickou pozornost," konstatovali také.

Související