Trojice mužů obviněná v olomoucké korupční kauze zřejmě neuspěla se svou stížností proti vazbě. Podle žalobce Petra Šeredy v ní totiž zůstali i po neveřejném rozhodnutí ostravského krajského soudu. Soud své rozhodnutí nechce komentovat do doby, než bude doručeno stranám.

Vazba byla uvalena na dva vysoce postavené olomoucké policisty a olomouckého podnikatele Ivana Kyselého.

Čtvrtým obviněným v kauze je olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), jako jediný je stíhán na svobodě. Další jejich stížnosti má již nyní na stole Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ).

"Krajský soud v Ostravě rozhodl v neveřejném zasedání o stížnostech třech osob proti usnesení Okresního soudu v Ostravě o vzetí do vazby.

K obsahu rozhodnutí krajského soudu ani ke způsobu rozhodnutí se nelze vyjádřit do doby, než bude rozhodnutí doručeno stranám," řekl v pondělí mluvčí ostravského soudu Dalibor Zecha.

Advokáti obviněných v pondělí řekli, že rozhodnutí ostravského krajského soudu dosud neobdrželi, stejně jako žalobci. Podle Petra Šeredy z olomouckého vrchního státního zastupitelství však byly stížnosti zřejmě zamítnuty.

"My jsme ta rozhodnutí dosud neobdrželi. Nicméně vzhledem k tomu, že všichni obvinění zůstávají dále ve vazbě, logicky dovozujeme, že stížnosti byly zamítnuty, ale musím říci, že ta rozhodnutí nám nebyla doručena. Pokud by jejich stížnostem bylo vyhověno, byli by hned propuštěni," řekl v pondělí Petr Šereda.

Další stížnosti v kauze, tentokrát proti usnesení o zahájení trestního stíhání, obdrželo minulý týden od všech obviněných NSZ. Podle jeho mluvčího Petra Malého by se o nich mělo rozhodnout v řádu týdnů. Pozornost k ní upíná především hejtman Rozbořil, který i přes nátlak stranických špiček odmítl rezignovat na svou funkci. Tvrdí, že žádný trestný čin nespáchal a potvrzují to podle něj i policejní odposlechy.

Stížnost proti obvinění si podal také šéf odboru olomoucké hospodářské kriminality Radek Petrůj. Podle jeho obhájce Tomáše Vymazala je usnesení o zahájení trestního stíhání nezákonné.

Petrůje detektivové podezírají ze tří skutků, podle Vymazala měl obdržet od nadřízeného nějaké pokyny, ale zda je provedl či nikoliv, prý už stíhání neobsahuje.

Na čem staví obhajobu zbývající obvinění, vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý a náměstek krajského policejního ředitele Karel Kadlec, není zřejmé.

Jejich obhájci nechtějí kauzu na přání svých klientů komentovat.

Kauza s názvem Vidkun se týká podezřelých vazeb mezi podnikateli, policisty a politiky, údajného ovlivňování některých trestních kauz a úniků informací z trestních spisů. Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu akci spustili 13. října.

Podle žalobce Petra Šeredy jsou i nadále vyslýcháni svědci, další obvinění nepadla.

Související