Vláda ve středu při projednávání rozpočtu ve sněmovně podpoří všechny návrhy, které už získaly souhlas sněmovního rozpočtového výboru. Novinářům to po jednání koaliční rady řekl vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Jde například o zvýšení rozpočtu ministerstva školství o 200 milionů korun na financování vysokých škol na úkor obsluhy státního dluhu.

Koalice se dohodla i na tom, z čeho stát vyplatí speciální příspěvek pro důchodce ve výši 1200 korun. "Nad to jsme se také dohodli, že schválíme pozměňovací návrh, který přidává peníze na zvýšení příspěvku na péči v celkové výši 520 milionů korun," uvedl po jednání předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák.

Změny v kapitole ministerstva práce a sociálních věcí nebudou mít dopad na celkový rozpočet, mají jít z přebytku nevyplacených dávek.

Mezi pozměňovací návrhy, které dříve podpořil sněmovní výbor, patří v rozpočtové kapitole ministerstva vnitra přesun 250 milionů korun z běžných výdajů do kapitálových výdajů na investice pro jednotky dobrovolných hasičů obcí či zvýšení rozpočtové kapitoly ministerstva školství o 250 milionů korun na podporu obnovy sportovišť na úkor obsluhy státního dluhu.

Podle Sklenáka se koalice také dohodla na podpoře návrhu na přesun 200 milionů korun v rozpočtové kapitole ministerstva práce a sociálních věcí z dávek pomoci v hmotné nouzi do neinvestičních nedávkových transferů na dotace obcím na sociální pracovníky.

Poslanci ve druhém čtení navrhli ve státním rozpočtu na příští rok přesuny peněz v celkovém objemu kolem 44 miliard korun. Peníze chtějí přidat hlavně na armádu, ochranu hranic, ale i na školství nebo sociální záležitosti.

Základní ukazatele návrhu rozpočtu už sněmovna schválila v říjnu. S plánovaným schodkem 70 miliard korun při výdajích 1,251 bilionu a příjmech 1,181 bilionu korun už poslanci hýbat nemůžou. Možné jsou jen přesuny uvnitř rozpočtu.

Související