"Šedesátiprocentní slivovice může být zajímavá," pokyvuje hlavou Miloš Zeman na pódiu kina v Benešově nad Ploučnicí a od jednoho ze svých voličů přijímá lahev alkoholu jako dárek. Dav v sále se směje a nadšeně tleská.

Obyvatelé čtyřtisícového městečka nedaleko Děčína jsou první, se kterými Miloš Zeman diskutuje na třídenní návštěvě Ústeckého kraje.

Na první pohled si nemohl vybrat lepší místo než právě Benešov.

Město leží v tradičně levicovém regionu, trápí ho jedna z nejvyšších nezaměstnaností v kraji, nádherné historické centrum obklopují opuštěné fabriky a Zeman zde ve druhém kole prezidentské volby získal 66 procent hlasů.

Tedy o jedenáct procent víc, než je jeho celostátní průměr.

Zároveň si ale benešovští občané před rokem zvolili jednoho z nejmladších starostů Česka a šestadvacetiletý Filip Ušák se netají tím, že prezidentovi zrovna nefandí. "Nevolil jsem ho a volit ho nebudu. Ale na jeho návštěvu se těším, bude to takový střet dvou světů," popisuje politik, který se narodil jen několik týdnů před sametovou revolucí.

Od jednadvaceti sedí v zastupitelstvu města, v loňských volbách se stranou Koalice pro Benešov získal rekordních pětatřicet procent hlasů a vyhoupl se do křesla starosty.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Sám říká, že před významnou státní návštěvou, jakou je prezident, se se svými názory musí trochu krotit. "Je to, jako když někdo z Česka jede do Číny a novináři se ptají, jestli připomene lidská práva. Nechci dávat najevo názor víc, než je patřičné, na druhou stranu kdyby měl pan prezident urážet některé skupiny lidí, mlčet nebudu," usmívá se mladý starosta ve své kanceláři krátce před setkáním s prezidentem.

Když se má zamyslet nad tím, jestli se Zemanem alespoň v něčem souhlasí, napadne ho prakticky jediná věc – přímá volba starostů. A tak zatímco si Zeman na návštěvě hejtmanství nebo výrobny čajů pochvaluje alespoň částečné prolomení těžebních limitů a dělá si legraci z ekologů, kteří blokují na Ústecku třeba stavbu silnice z Liberce, na benešovské radnici s podobnou rétorikou nepochodí.

Zdejší starosta je totiž jedním z velkých odpůrců prolamování limitů, navíc má pochopení i pro ekology.

"My vnímáme, že je ta silnice potřeba a že cesta údolím Ploučnice je lepší než přes České Švýcarsko. Ale na druhou stranu hrozí, že nad Benešovem dojde k narušení zdrojů podzemní vody. To já jako starosta nemohu podporovat," hájí se Ušák.

Starostovi se zálibou v historických památkách ale vadí i Zemanovy výroky o muslimech a uprchlících. "Já mám na migraci myslím dost realistický pohled. Ale na druhou stranu je nesmysl přilévat olej do ohně podobnými populistickými výroky," myslí si Ušák.

Obrovskou nevýhodou prezidenta jsou podle něj jeho nejbližší spolupracovníci, kteří mu například špatně poradili při oslavách 17. listopadu. "Prezident logicky kvůli té funkci žije v určitém skleníku. Ale oni mají vyhodnotit, že se nemá postavit na jedno pódium s Martinem Konvičkou nebo že by měl mít v tento den nějakou empatii vůči studentům," dodává Ušák.

Nakonec si ale v debatě v benešovském kině na "zlého muže" hrát nemusí. Za necelých čtyřicet minut padnou jen nekonfliktní otázky typu, jak se Zeman vypořádává s lidskou hloupostí nebo jestli ho pořád ještě baví prezidentování. Hlava státu si stihne několikrát rýpnout do novinářů, doporučit lidem, kdy dát politikům pár facek, a povyprávět něco veselých historek o své manželce a dceři.

V zákulisí mezitím trochu znuděně postává ústecký poslanec za sociální demokracii Jaroslav Foldyna. Ten až dosud patřil v ČSSD do křídla zastánců Miloše Zemana, po jeho vystoupení s představiteli Bloku proti islámu ve státní svátek je ale i on z prezidenta zklamaný. U dveří se zdraví s odcházejícími občany a ironicky komentuje krotkou diskusi: "Chtěl jsem se ho zeptat, jestli vidí nějaký rozdíl mezi islámem a islamisty. Abych ho trochu dostal do varu. Ale na balkoně mi nedali mikrofon."