Státní zástupce ve středu navrhl devítiletý trest ve vězení s ostrahou předsedkyni Energetického regulačního úřadu Aleně Vitáskové v případu solárních podvodů. Uvedla to Česká televize. Žalobce Radek Mezlík řekl, že kvůli Vitáskové mohly vzniknout škody za miliardy.

Předsedkyně ERÚ se jednání u Krajského soudu v Brně neúčastní, patrně dorazí v pátek, aby se k návrhu vyjádřila. Řekla, že obvinění je nepravdivé. Žalobce navrhl vysoké tresty i dalším obžalovaným v případu nezákonného udělení licencí dvěma solárním elektrárnám na Chomutovsku. Soudce Aleš Novotný předpokládá, že rozsudek v kauze vynese nejdříve v lednu příštího roku.

Vitásková jakékoli provinění popírá. "Soud ještě nerozhodl, obvinění nadále považuji za účelové a nepravdivé. Hodlám se obhájit ve své závěrečné řeči. Věřím, že veřejnost si udělá obrázek sama," řekla.

Žalobce Radek Mezlík řekl, že Vitásková svým jednáním přispěla k miliardovým škodám. Ta se středečního soudního jednání v Brně neúčastní. Podle svých slov však trvá na tom, že neudělala nic nezákonného. 

Energetický úřad podporu nevypíše, dokud dotace neschválí Evropská unie - čtěte ZDE

"Soud ještě nerozhodl, nechci tak návrh státního zástupce komentovat," uvedla pro HN Vitásková. "Veřejnost si udělá obrázek sama, když jsou ti, kdo licenci vydali, u soudu jako svědci a já, která jsem přišla do úřadu až půl roku poté, sedím mezi obžalovanými," dodala.

Mluvčí ERÚ Jiří Chvojka potvrdil, že Vitásková počítá se svojí účastí u jednání u krajského soudu, kde jako poslední z obžalovaných přednese svoji závěrečnou řeč. "Do té doby platí její dosavadní vyjádření, že obvinění považuje za účelové, vykonstruované a nepravdivé," doplnil.

V případu jde o elektrárny Saša-sun a Zdeněk-sun, které patří synům miliardáře Zdeňka Zemka staršího, jenž ovládá firmu Z-Group Steel Holding. Licence dostaly 31. prosince 2010, tedy jen pár hodin před tím, než se zásadně snížily výkupní ceny energie ze solárních elektráren.

Bratrům Zemkům navrhuje Mezlík 7,5 roku vězení. Vitásková nastoupila do úřadu až v létě 2011, tedy více než sedm měsíců po udělení licence. Není proto obviněná z jejího udělení, ale údajného zásahu do jejího prověřování.

Majitelé solárních elektráren, kteří získali licenci pro jejich provoz do konce roku 2010, měli garantovanou cenu 12.150 korun za megawatthodinu elektrické energie dodané do veřejné sítě. Od ledna 2011 se výkupní podmínky zásadně změnily - za megawatthodinu je držitelům licence, kteří ji dostali až po roce 2010, vypláceno jen 5500 korun. Obě částky jsou garantované na dobu 20 let. Všichni podnikatelé, kteří se v roce 2010 pustili do stavby solárních elektráren v Česku, proto spěchali, aby dostali licenci pro provoz těchto zařízení ještě do konce roku 2010.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Za energii, kterou chomutovské elektrárny dodaly do veřejné sítě, vznikla již podle žalobce škoda 300 milionů korun. Licenci získaly na 20 let. Celková škoda za toto období by mohla činit podle spisu až dvě miliardy korun.

Krátce před Vánocemi 2010 se konala první kontrola obou elektráren pracovníky ERÚ. Kvůli nedostatkům licence nedostaly. Zemek starší si ale pak vymohl, aby se konala ještě jedna kontrola úředníků, a to v poslední den roku 2010. Zemek starší se dnes účastní soudního jednání; sedí v prostoru pro veřejnost.

Ještě v roce 2008 bylo v Česku pouze 249 solárních elektráren. Jejich počet vzrostl počátkem roku 2010 na 6032 a k 1. lednu 2011, do kdy platily ještě velmi výhodné ceny za dodanou energii do sítě, jich bylo licencováno již 12.861. Změna ve výkupních cenách nastala rozhodnutím zákonodárců. Snížili ji, protože tak chtěli omezit nákladnou podporu fotovoltaiky v zemi.

Související