Senát asi schválí vyšší zdanění hazardu od příštího roku. Senátní výbory hospodářský a ústavně-právní to ve středu podpořily. Daňové sazby se mají od ledna zvýšit na 23 a 28 procent podle druhu her místo nynějších 20 procent. Denní poplatek za hrací automat se zvýší o 25 na 80 korun. Stát tak chce vybrat dvě miliardy korun ročně navíc. Senát o změnách rozhodne ve čtvrtek.

Novela loterijního zákona má zvýšit o tři procentní body odvod z loterií, kurzových sázek, ze sázkových her v kasinu, z karetních turnajových a hotovostních sázkových her a z ostatních loterií a jiných podobných her. Navýšení o osm procentních bodů čeká hrací automaty a další technická zařízení.

Sněmovna ve vládní předloze změnila rozdělení odvodů z automatů mezi stát a obce. Schválila pozměňovací návrh Václava Votavy (ČSSD), podle kterého obcím připadne z odvodů 63 procent a státu 37 procent. Vláda navrhovala poměr 60 ku 40 místo nynějších 80 procent pro obce a 20 procent pro stát. O zachování současného stavu neúspěšně usiloval předseda senátorů ODS a teplický primátor Jaroslav Kubera.

Přijaté změny nelibě nesli zástupci loterijního a herního průmyslu. Varovali před tím, že nové sazby povedou k rozmachu černého trhu a masivnímu propouštění lidí zaměstnaných v oboru. Mnoho legálních českých firem podle nich ukončí činnost. Podle protihazardních aktivistů naopak novela není dostatečná.

Další změny v regulaci a zdanění hazardu by měly přinést od přespříštího roku změny projednávané Sněmovnou. Předpokládají tři daňové sazby 25, 30 a 35 procent.

Související