Druhý důchodový pilíř, v němž si na penze spořilo ve fondech asi 85 tisíc lidí, během příštího roku zanikne. Vklady se lidem vrátí. Počítá s tím vládní zákon o ukončení důchodového spoření, který ve čtvrtek Senát podle očekávání schválil. Předcházela tomu více než hodinová debata především o financování důchodů.

Zrušení druhého penzijního pilíře prosazovala zejména ČSSD. "Jednalo se o nepovedený pokus pro několik vyvolených, který jednoduše nefungoval," prohlásil například senátor ČSSD Petr Gawlas. Místopředseda horní komory Zdeněk Škromach (ČSSD) označil druhý pilíř za "apendix".

Nečasův druhý pilíř se definitivně ruší. Poslanci nyní rozhodnou, co s naspořenými penězi - čtěte ZDE

Pravice vládě vyčítala to, že zatím nenavrhla jiné řešení, jak do budoucna zajistit financování důchodů. Podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) by nejlepší reformou bylo "udělat pořádek" v prvním pilíři, tedy v průběžném financování penzí, a stabilizovat jej. Poukazoval na to, že stávající systém umožňuje lidem s vyššími příjmy z řad osob samostatně výdělečně činných přispívat na důchody současných penzistů jen minimální částkou.

Místopředseda ODS Miloš Vystrčil namítl, že tito lidé tak činí s vědomím, že jejich starobní důchod bude kolem 5500 korun měsíčně, zatímco zaměstnanci s minimální mzdou budou dostávat zhruba osm tisíc korun měsíčně.

Podle novely zákona o působnosti státních orgánů České republiky, kterou schválil parlament a ve čtvrtek ji podepsal prezident Miloš Zeman, může ministerstvo financí použít na pokrytí části očekávaného schodku důchodového pojištění zbytek peněz z takzvané malé privatizace. Aktuálně by ministerstvo tímto způsobem mohlo využít zhruba 3,9 miliardy korun.

Novela doplňuje zákon o zrušení někdejšího Fondu národního majetku, který byl využit v předcházejících třech letech. Státní rozpočet tak v roce 2012 získal 14,4 miliardy korun, předloni deset miliard korun a loni 10,3 miliardy korun.

Loni byly výdaje na důchody o 43,4 miliardy korun vyšší než příjmy. Na důchodovém pojištění se vybralo 333,1 miliardy korun. Na starobní, invalidní a pozůstalostní penze se vyplatilo 376,41 miliardy korun.

Důchodové fondy by měly být podle návrhu zrušeny k červenci příštího roku a vstoupit do likvidace. Likvidace by měla být ukončena převedením peněz a zánikem fondů nejpozději začátkem ledna 2017. "Prostředky budou účastníkům vráceny v posledním kvartálu 2016. A likvidace důchodových fondů bude ukončena převedením prostředků, které se nepodaří vyplatit účastníkům na účet určený správcem pojistného, tedy nejpozději v prvních dnech ledna 2017," uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Peníze si budou moct lidé nechat převést na účet, poslat poštovní poukázkou nebo převést jako příspěvek do dobrovolného třetího pilíře. Pokud si klient druhého pilíře bude chtít zachovat procentní výměru státního důchodu, bude si muset důchodové pojištění doplatit.

Druhý důchodový pilíř prosadila pravicová vláda Petra Nečase (ODS). Od roku 2013 mohli lidé přesměrovat tři procenta odvodů ze státního systému do vlastního spoření u penzijních společností, částku ve výši dvou procent odvodů museli přidat ze svého.

Důchodové připojištění bude zřejmě výhodnější

Senát také ve čtvrtek schválil změny ve třetím důchodovém pilíři.

Zvýšit by se měly hranice pro daňovou úlevu pro příspěvek zaměstnavatele na pojištění a penzijní produkty z 30 tisíc na 50 tisíc korun. Hranici pro odpočet od základu daně účastníka zvýší z 12 tisíc na 24 tisíc korun. Věk lidí s nárokem na dávky by se navíc měl snížit z 65 na 60 let.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Spořit bude možné také už dětem. K uzavření nebo změně smlouvy dětí nebudou jejich rodiče potřebovat souhlas soudu, jak to obecně v těchto případech stanoví občanský zákoník. Lidé ve věku 18 let by si mohli podle schválené poslanecké změny jednorázově vybrat 30 procent částky, kterou si sami naspořili. Podmínkou by ale bylo to, že spoří nejméně deset let a v posledních dvou letech nezměnili penzijní společnost.

Návrh zvýhodňuje postupné vyplácení naspořených peněz tím, že penze vyplácená déle než deset let by byla stejně jako doživotní penze osvobozena od daně z příjmů. Zmírnění by se měly dočkat přísné limity penzijních fondů pro investování. Novela zvyšuje regulované provize zprostředkovatelů za uzavření smlouvy o důchodovém spoření na dvojnásobek, činila by zhruba 1760 korun.

Související