Kdo doma pálí ve starém kotli PET láhve, hadry nebo odpadky a kouřem z komína zamořuje svoje okolí, má být pod větším drobnohledem úředníků. A pokud sousedé znečišťovatele nashromáždí dostatek důkazů, že kouř z komína vypadá nezdravě, vstoupí do jeho domu úředníci v doprovodu experta. Zkontrolují, čím topí, v jakém stavu je kotel a odeberou vzorek popele k rozboru. A když se potvrdí, že člověk do kotle hází například PET láhve naplněné pilinami, čeká ho až padesátitisícová pokuta.

Novelu zákona o ochraně ovzduší, kterou předložilo ministerstvo životního prostředí Richarda Brabce (ANO), v pondělí schválila vláda. A pokud bez zádrhelů projde i Poslaneckou sněmovnou a Senátem, má platit od začátku roku 2017.

"Ze zákona není možné spalovat odpady, což nelze bez přímé kontroly jasně prokázat. To by měla novela změnit," řekl Brabec. Poslední sčítání lidu, domů a bytů před čtyřmi lety ukázalo, že tuhými palivy topí v Česku kolem 660 tisíc domácností. A v některých krajích se emise z domácností na znečištění ovzduší podílí až 80 procenty.

Naše kotle spálí i bioodpad, na který jsou jiné firmy krátké - čtěte ZDE

Přichází tak další možnost zásahů do nedotknutelnosti obydlí. K tomu, aby přišli úředníci kotle zkontrolovat, budou potřebovat důkazy, které sami nashromáždí nebo jim dodají sousedé. Půjde například o půlhodinový videozáznam kouře z komína nebo fotku. "Musí prokázat, že nešlo jen o fázi roztápění," vysvětluje mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

Nejprve pošlou úředníci majiteli kotle upozornění, že porušuje zákon. A teprve pokud to nepomůže a v průběhu roku se situace nezmění, zaklepou společně s expertem na technický stav u jeho dveří, aby kotel a topivo zkontrolovali. A podobně jako sociálka při ochraně dětí nebo třeba exekturoři budou mít páky na to, aby vešli dovnitř. Pokud je člověk nepustí, hrozí mu opět až padesátitisícová pokuta.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Někteří právníci, ale i členové vlády odvážnou novelu právě kvůli zavedení domovních prohlídek kritizují. "Jsou tady dvě práva, která jsou protichůdná - domovní svoboda a právo na životní prostředí. Je otázka, jestli to, že něco pálíte v kamnech, je důvodem pro to, aby bez nařízení soudu nebo státního zástupce mohl někdo vniknout do vašeho obydlí," řekl místopředseda vlády pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Společně s ostatními lidovci se na pondělním jednání vlády zdržel hlasování.

Pochybnosti panují také kolem účinnosti opatření. "Půjde podle mě jen o to, jestli úřady a radnice najdou odvahu, aby tam úředníky lidem poslali. Protože radnice jsou takové oportunistické a nerady chodí proti lidem, kteří potom budou křičet," míní Petr Klouda, starosta Rýmařova v Moravskoslezském kraji, který znečištění ovzduší trápí nejvíce. Už nyní ale ví, na které domácnosti se zaměřit. "V zásadě je to správné opatření, vzduch tady zamořují pořád ti samí a mělo by se jim v tom zabránit," říká.