Ministerstvo průmyslu a obchodu společně s ministerstvem práce a sociálních věcí vytvoří pracovní skupinu, která se bude zabývat pomocí horníkům a dalším zaměstnancům společnosti OKD, jimž hrozí propouštění.

Na tiskové konferenci po pondělním jednání vlády to řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Vláda odmítá finanční pomoc těžební společnosti OKD, jejímž majitelem je společnost New World Resources (NWR).

Vláda se na jednání zabývala situací v OKD, jejímž velkým problémem jsou již několik let klesající ceny uhlí. Návrh řešení situace, který státu předložila společnost NWR, však označil Mládek už dříve za nehorázný. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula minulý týden uvedl, že NWR požadovala přibližně 150 milionů eur (asi čtyři miliardy korun) za to, že bude pokračovat v těžbě.

"Od managementu firmy jsme dostali návrh, o kterém jsme se odmítli bavit a který byl dodán 48 hodin před jednáním. Nicméně jsme připraveni jednat na počátku příštího roku, ale odmítáme se podřizovat nějakým ultimátům," uvedl v pondělí Mládek. Schůzka zástupců státu a NWR se měla uskutečnit již minulý týden.

Pracovní skupina, která by se podle Mládka měla sejít poprvé již v úterý, by měla zkoumat různé varianty pomoci regionu. Bude zkoumat možnost využít politiky zaměstnanosti nebo dotování dopravy při dojíždění do práce. Další možností je podle Mládka také další provozování části OKD.

"Těžba by mohla u některých šachet pokračovat až do roku 2020. Jde ale o to, aby závazky stávajícího majitele nebyly přeneseny na ty nové subjekty," upozornil Mládek.

Návrh NWR nepodpořila ani jedna ze stran tripartity

Návrh společnosti New World Resources, ve kterém požaduje od státu dotace ve výši 4 miliard na pokračování těžby, nepodpořila na pondělním jednání ani jedna ze stran tripartity. Novinářům to řekl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD).

"Návrh nikdo nepodpořil, ani ze strany zaměstnavatelů, ani ze strany odborů," řekl Mládek. "Neexistuje cena, za kterou bychom byli ochotni to podpořit," uvedl na tiskové konferenci po jednání tripartity i Středula.

Vláda jedná správně, když neslíbila ani korunu, uvedl také prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Svaz dnes zároveň uvedl, že je zřejmé, že při dnešních cenách uhlí OKD v současné podobě nemůže přežít. Požaduje proto vypracování analýzy, která určí jaká část OKD je zdravá, respektive jaké šachty by mohly pokračovat v těžbě při současných cenách uhlí. "Těžbu nemůžeme jen tak vypnout," uvedl vicepremiér svazu Jan Rafaj.

Hanák dodal, že problematiku bude v lednu řešit rozšířené grémium tripartity, kterého by se měl účastnit i ministr financí Andrej Babiš (ANO). Mládek s ministryní práce Michaelou Marksovou (ČSSD) by pak měl Moravskoslezský kraj v pátek navštívit. "S vysokou pravděpodobností je budeme doprovázet i my," uvedl dnes Středula.

V OKD a dodavatelských firmách podniku nyní pracuje víc než 13 tisíc lidí. Mateřská NWR se dlouhodobě potýká s klesající cenou uhlí. Za letošní tři čtvrtletí snížila ztrátu na 16,2 milionu eur (437,8 milionu korun) ze 128 milionů eur (3,45 miliardy korun) ve stejném období loni.

Tržby za letošních devět měsíců firmě klesly o 12 procent na 445,3 milionu eur (12 miliard korun). Podle analytiků firmě především chybí hotovost, což by nakonec mohlo vyústit až v úpadek firmy.

Spolumajitelem NWR je Zdeněk Bakala. Ten zároveň vlastní i společnost Economia, která vydává Hospodářské noviny.

Související