Dvojice mužů, které policie spojuje s loňským házením vajec na prezidenta Miloše Zemana, znovu čelí obvinění z výtržnictví, uvedl ve středu mluvčí pražských policistů Tomáš Hulan. Předchozí zrušení trestního stíhání, o němž v listopadu informovala média, se podle mluvčího stalo jen z formálních důvodů, protože usnesení o obvinění bylo potřeba doplnit.

"Obě osoby, které byly obviněny původně, jsou obviněné znovu. Proti zahájení úkonů trestního stíhání si tyto osoby podaly stížnost, o které zatím příslušný státní zástupce nerozhodl," řekl Hulan.

Vejce se házela loni 17. listopadu na pražském Albertově při odhalení pamětní desky k 25. výročí pádu komunistického režimu. Prezidenta tam tehdy vypískaly stovky lidí. Na transparentech mu vytýkali náklonnost k Rusku, vztah k alkoholu či vulgární výroky v rozhlase. Ze shromážděného davu létaly předměty, včetně vajíček, a zaznívaly výzvy k odstoupení z funkce. Osobní strážci bránili hlavu státu rozevřenými deštníky, Zeman nazval vrhače předmětů zbabělci.

Policie při shromáždění nikoho nezadržela. Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 2, pod kterou Albertov spadá, obdrželo tři trestní oznámení, která si na průběh pietní akce stěžovala. Zastupitelství je postoupilo k prověření policii. Ta původně konstatovala, že vrhači se dopustili maximálně přestupků proti občanskému soužití, za něž lze uložit pokutu a případně i zákaz pobytu. Věc proto putovala k posouzení na radnici.

Úředníci z odboru správních agend městské části pak rozhodli, že házení vajec nebylo ani přestupkem. Později ale magistrát nařídil Praze 2, aby házení vajec na prezidenta jako přestupek posoudila. V červenci pak policie začala na pokyn žalobce vyšetřovat házení vajec jako trestný čin výtržnictví a koncem srpna obvinila dva lidi.

Související