Anonym pohrozil ve čtvrtek ráno uložením výbušného zařízení ve sněmovně. Policie uzavřela ulici vedoucí k budově. Schůze sněmovny ale pokračovala od devíti hodin podle plánu. Víc než výhrůžka ji v úvodu ovlivnily absence ministrů i poslanců.

"Riziko nebylo vyhodnoceno tak, že by mělo mít vliv na chod Poslanecké sněmovny. Pokud nedojde ke změně, budeme pokračovat v jednání," řekl poslancům k anonymní hrozbě po zahájení jednání předseda dolní komory Jan Hamáček (ČSSD).

Hamáček předtím řekl, že dostal od ochranné služby policie informaci o výhrůžce uložením bomby po osmé hodině.

Policisté ráno uzavřeli Sněmovní ulici. Pouštěli do ní jen lidi s kartou, jež opravňuje ke vstupu do dolní komory, tedy například zaměstnance.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Schůze sněmovny sice začala pravidelnými interpelacemi, kvůli absencím členů vlády i poslanců byla po chvíli přerušena. Poslanců nebyl v sále dostatečný počet k tomu, aby mohli hlasovat. Schůze bude pokračovat od desíti.

V minulosti ohlásil anonym uložení plastické trhaviny v jednacím sálu sněmovny v lednu 1993 při rozpravě k volbě prezidenta. Autor telefonátu se tehdy policii znovu ohlásil, přiznal se a sdělil motiv svého činu. Letos v březnu policie zadržela muže, který předtím šestnáctkrát vyhrožoval bombou různým významným osobám či institucím v Česku. Hrozby adresoval i sněmovně.

Související