Prezident Miloš Zeman se rozhodl změnit účel fondu, který původně sloužil na splácení státního dluhu. Peníze teď chce sbírat pro Fond ohrožených dětí (FOD).

Prezident to řekl ve čtvrtek, když fondu předal symbolický šek na 2,5 milionu korun. Podle něj jde o první splátku, kterou poslal. Peníze půjdou na provoz Klokánků pro ohrožené děti. Klokánkům hrozilo kvůli dluhům FOD zrušení.

Státní dluh ke konci září klesl o 0,6 miliardy. Vláda si půjčuje především v tuzemsku - čtěte ZDE

Zeman krátce po nástupu do funkce založil prezidentský fond a zavázal se, že do něj bude odvádět třetinu platu. "Fond byl původně určen na splácení státního dluhu a pevně jsem doufal, že se při vědomí odpovědnosti za tento dluh i ostatní ústavní činitelé přidají jako donátoři, což se s jedinou výjimkou nestalo," řekl Zeman ve čtvrtečním projevu na Pražském hradě.

Na splacení státního dluhu odešlo podle Zemana pět milionů korun. Státní dluh ke konci letošního září klesl o 0,6 miliardy na 1,663 bilionu korun. Na každého Čecha tak připadal dluh zhruba 158 tisíc korun.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Onou výjimkou byl ministr financí Andrej Babiš, který do fondu poslal 500 tisíc korun. Ostatní ústavní činitele Zeman zkritizoval.

Podle něj nechtěli do fondu na splácení dluhu přispívat buď proto, že považují svoje platy za nedostatečně vysoké, nebo protože považují účel fondu za nejasný.

Pro změnu účelu fondu se prezident rozhodl poté, co vláda letos v létě neschválila mimořádnou dotaci 20 milionů korun, které měly jít na pomoc FOD. "Chtěl bych poděkovat všem, kteří až dosud přispěli do prezidentského fondu, a věřím, že poté, co fond změnil svůj účel, bude proud příspěvků ještě větší a možná se obětuje i některý ústavní činitel," uvedl Zeman.

Prezident se letos dostal do sporu s vládou a ministryní práce Michaelou Marksovou (ČSSD) kvůli tomu, že kabinet v létě zamítl mimořádnou dotaci 20 milionů korun pro Klokánky. Marksová se stavěla proti přidělení dotace, protože nepovažuje přidělení peněz jediné organizaci za férové.

Prezident Zeman uvedl, že se po tomto kroku vlády rozhodl přesměrovat peníze z fondu na splácení státního dluhu směrem k ohroženým dětem. 

Symbolický šek na 2,5 milionu korun si na Pražském hradě vyzvedl nový šéf FOD Jan Vaněk, který řekl, že si finančního daru velmi váží. Několik dětí z Klokánků předalo jako poděkování prezidentovi drobné dárky.

Podle Vaňka je potřeba situaci ve fondu nadále stabilizovat. Od června, kdy instituci začal vést, se prý podařilo snížit díky restrukturalizaci náklady o 57 milionů korun. "Pracujeme na tom, abychom byli schopni dál fungovat," uvedl Vaněk. Původní dluhy 120 milionů korun se prý daří snižovat. "Částečně klesly, ale samozřejmě nejde to tak rychle, jak bychom si představovali. Snažíme se dál umořovat závazky," doplnil Vaněk.

Podle něj by v příštím roce mělo fungovat 17 Klokánků. Jejich kapacita je 354 míst. Nyní je v těchto zařízeních zhruba 280 ohrožených dětí. "Jsme velmi rádi, že ten dar přišel. Myslím si, že je to signál a výzva pro ostatní sponzory, aby pomohli v této nelehké situaci," doplnil Vaněk. Šéf FOD doufá, že se nyní připojí i další dárci.

Související