Ministerstvo zdravotnictví přišlo s provizorním řešením problému se systémem na vydávání elektronických receptů, na který je vázaný výdej konopí k léčebným účelům.

"Pacienti budou zatím dostávat papírové recepty s modrým pruhem, který se používá pro léky vyvolávající závislost," představil dočasné řešení ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček na mimořádném brífinku.

Kvůli nefunkčnímu systému se ve čtvrtek dopoledne sešel ministr zdravotnictví s ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv Zdeňkem Blahutou.

"Uložil jsem panu řediteli Blahutovi urychleně vyřešit otázku autorských práv tak, aby nedocházelo k jakémukoli omezování servisu pacientům kvůli neshodám v oblasti technologií.

Jednání je plně v jeho kompetenci a já doufám, že tento úkol splní v co nejkratší možné době," uvedl Němeček.

Vydávání elektronických receptů nefunguje od středy.

Centrální úložiště, kam se data z elektronických receptů shromažďovala, svým předběžným opatřením uzavřel pražský městský soud. Na ten se obrátil dosavadní dodavatel technické podpory systému - společnost Tronevia, která se s lékovým ústavem nedomluvila na dalším pokračování spolupráce po vypršení smlouvy. Ústav přesto některé systémy soukromé firmy používal.

Elektronický recept už se potýkal s problémy minulý měsíc, podle mluvčí ústavu Lucie Šustkové šlo ale spíš o krátkodobé výpadky v některých lékárnách.

Související