Brněnští zastupitelé v pátek schválili kupní smlouvu pro odkup 61 procent akcií Veletrhů Brno od Messe Düsseldorf. Hlasovalo pro ni 31 zastupitelů z 55. Z rozpočtu zaplatí 8,3 milionu eur (zhruba 225 milionů korun).

Veletrhy musí také německému vlastníkovi splatit takzvanou podřízenou půjčku 13,7 milionu eur (370 milionů korun). Město po podpisu smluv bude vlastnit 95 procent akcií a chce ve městě dále rozvíjet veletržnictví.

Primátor Petr Vokřál (ANO) tento týden zopakoval obsah posudku, z něhož vyplývá, že cena, za niž město akcie kupuje, je nižší než tržní hodnota. Zároveň řekl, že díky majoritě ve společnosti má město možnost určovat směr vývoje společnosti a ovlivňovat využití rozsáhlého areálu. Smlouvy by se měly podepisovat v úterý.

Veletrhy Brno se po ekonomické krizi dokázaly hospodářsky zvednout a od roku 2012 hospodaří podle výročních zpráv se ziskem a umořily za poslední roky téměř 500 milionů korun dluhů. "Zbývá ještě dluh 800 milionů, což je hodně, ale Veletrhy dokážou ročně splácet zhruba 100 milionů. Současný management vytáhl společnost z nejhoršího po finanční krizi a stabilizoval ji příjmově i nákladově," řekl Vokřál.

Koalice také povede s vedením společnosti debaty, jak areál více otevřít veřejnosti a kulturním či sportovním akcím.

Předpokládá se rovněž, že část výstaviště přiléhající k pisárecké vozovně poslouží vybudování smyčky, novou stanici by měli získat také hasiči. "Až podepíšeme smlouvy, chceme v prvním kroku začít pracovat na vytvoření tramvajové smyčky v Pisárkách, díky níž bude možné lépe obsloužit severozápad města. Poté by měla vzniknout nová hasičská stanice. O dalších záležitostech chceme diskutovat s managementem. Chceme, aby území znovu ožilo," řekl Vokřál.

Řešit se bude například využití starších objektů, které neslouží výstavnictví. Tím je například divadlo, v němž krátce působilo v roce 1929 Národní divadlo Brno, poté ještě v 70. letech při rekonstrukci Mahenova divadla. "Chceme objekty vrátit do života města, zároveň musíme postupovat tak, aby se zde nadále mohly konat dva největší a nejvýnosnější veletrhy, tedy strojírenský a Techagro. Musíme postupovat při otevírání areálu citlivě," poznamenal Vokřál.

Související